Saturday, August 20, 2022
Home Tags Maqedoni

Tag: maqedoni

Kisha Ortodokse Serbe njeh autoqefalinë e Kishës Ortodokse Maqedonase

Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Porfirij bëri të ditur sot në Shkup se Sinodi i Shenjtë i Kishës Serbe ka vendosur ta njohë autoqefalinë...

Pas Shqipërisë, Serbia do të dërgojë 100 mijë tonë grurë në...

Qeveria e Serbisë përveç Shqipërisë duket se do të dërgojë grurë dhe vaj edhe në Maqedoninë e Veriut. Mediat bëjnë me dije se sot do...

Bullizonte studentët/ Protestës së studentëve në Maqedoni kundër pedagoges i bashkohet...

Këngëtari i grupit “Elita 5”, Arif Ziberi ka mbështetur studentët e Fakultetit të Muzikës, të cilët sot dolën në protestë kundër profesores Besiana Memhedi,...

“Ballkani i Hapur”, nis zbatimi në kufi

Në pikën kufitare në Tabanovc, kamionët kalojnë kontrollet policore dhe doganore për më pak se 4 minuta, ndërsa i gjithë procesi i verifikimit dhe...

Stema e re/ Gjuha shqipe ‘stampohet’ në uniformat e Policisë së...

Krahas gjuhës maqedonase, edhe gjuha shqipe do të jetë e stampuar tashmë në uniformat e policisë së Maqedonisë së Veriut. Lajmi është dhënë nga...

Maqedonia e Veriut jep shembullin për Shqipërinë, rritet paga minimale

Sindikata dhe Qeveria e Maqedonisë së Veriut kanë arritur të hënën në mbrëmje marrëveshjen për rritjen e pagës minimale nga 15,000 (250 Euro) në...

Kush është Dimitar Kovaçevski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut me 62 vota pro dhe 46 kundër dhe asnjë abstenim votoi për qeverinë e re, e cila do të...

Xhaferi: Ballkani i Hapur i paplotë, shpresë për zgjidhje të ngërçit...

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi ka deklaruar se nisma rajonale “Open Balkan” nuk do të jetë e plotë nëse në...

Maqedoni e Veriut/ 342 raste të reja dhe 7 të vdekur...

Maqedonia e Veriut ka regjistruar 342 raste të reja me koronavirus nga 2,349 testime të kryera. Fatkeqësisht 7 qytetarë kanë humbur jetën gjatë këtyre 24...

Dorëheqja e Zaevit ende nuk është dorëzuar në Kuvend

Dorëheqja e kryeministrit të Maqedonis% së Veriut, Zora Zaev ende nuk është dorëzuar në Kuvend, bëjnë të ditur shërbimet parlamentare për “TV21”. Kujtojmë se disa...
SiteLock