Home Tags Lumturia

Tag: lumturia

Çelësi për të qenë gjithmonë të lumtur

“Lumturia është si flutura; sa më shumë që e ndiqni, aq më shumë do t’ju shmangë, por nëse e ktheni vëmendjen te gjërat tjera,...

Lumturia!

Nga Stiljan Dedja Lumturia mund të vi nga gjethet që bien nga era! Lumturia mund te vi edhe kur në një çast troket dera! Lumturia mund të...

Cili është sekreti i lumturisë në një familje moderne?

Dikur, një burrë i mençur me përvojë të pasur në jetë tha me shaka se sekreti i një martese të lumtur është të kesh...

A keni gjetur ndonjëherë para në tokë?

Të gjithë lumturohemi pafund kur gjejmë para në tokë. Veç vlerës monetare që ato kanë, paratë në shumë besime popullore, mbartin edhe një kuptim shpirtëror...

Aristoteli për lumturinë: Kush studion, e arrin

Në pamje të parë është teoria më absurde, vetë Aristoteli është i pari që e pranon. Pyesni, përgjigja do jetë gjithmonë e njëjta. Lumturia?...

“Suksesi nuk është çelësi i lumturisë, lumturia është çelësi i suksesit”

Albert Schweitzer ishte teolog, shkrimtar, humanist, filozof dhe mjek. Ai lindi në një familje e cila për breza të tërë i ishte përkushtuar fesë,...

A je i lumtur? Bëja vetes këto 3 pyetje!

Lumturia është si një pushim përrallor. Kurrë nuk mund ta dish se ku do ta gjesh lumturinë, apo si të arrish atje, mirëpo do ta...

Paratë apo koha: Kush të bën më të lumtur?

Një studim i fundit ka zbuluar se njerëzit që e vlerësojnë kohën më shumë sesa paratë, janë më të lumtur. Një studim i vitit...

Këshilla për një prindërim më të mirë

Prindërimi nuk vjen me një libër shkollor universal. Secila familje zhvillon rregullat e veta përmes provave dhe gabimeve. Ky proces mund të jetë i vështirë....

Këshilla nga psikologët, si të jeni më të lumtur

1.Mos u shqetëso për gjërat që nuk mund t’i ndryshosh E thënë thjesht, shqetësimi nuk bën asgjë, por shton më shumë stres në jetën tënde....
SiteLock