Home Tags Lufte

Tag: lufte

Lufta në Ukrainë trondit sistemin e centralizuar në Rusi

Në tetor, çeçeni Rustam Azhiyev - i njohur me pseudonimin Abdul-Khakim Shishani - udhëtoi për në Ukrainë dhe iu bashkua një njësie çeçene që...

BE: Paketa e re e sanksioneve kundër Rusisë do të miratohet...

Një marrëveshje për paketën e re të sanksioneve kundër Rusisë pritet të miratohet javën e ardhshme përpara samitit të Bashkimit Europian, sipas një zyrtari...

Kiev: 232 fëmijë të vrarë dhe 431 të plagosur që nga...

232 fëmijë janë vrarë dhe 431 janë plagosur që nga fillimi i luftës në Ukrainë kundër Rusisë. Kjo është bërë e ditur nga zyra e Prokurorit të...

Ambiciet e mëdha energjitike të Shqipërisë

Lufta në Ukrainë e bëri të qartë emergjencën e pavarësimit të Europës nga gazi rus. Shqipëria synon të kthehet në të ardhmen në një...

Macron bisedë telefonike me Zelensky: Rrisim mbështetjen ukrainase

Presidenti Emmanuel Macron tha se Franca do të rrisë mbështetjen ushtarake dhe humanitare për Ukrainën. Këtë deklaratë ai ia ka bërë homologut gjatë një...

Ambasadori ukrainas, Shkurov: Faleminderit Shqipërisë për solidaritetin njerëzor

Ambasadori i Ukrainës në Shqipëri, Volodymyr Shkurov, i pranishëm në manifestimin e sotëm shprehu edhe një herë falënderimet për mbështetjen e shqiptarëve dhe solidaritetin...

Shahisti më i mirë i historisë: Jemi një hap larg Luftës...

Garry Kasparov, shahisti më i mirë në histori, ka kritikuar Vladimir Putinin dhe njëkohësisht Perëndimin për luftën në Ukrainë. Me banim në Nju Jork, Kasparov...

7 prill 1939 enigmat e pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste

Pushtuesi italian organizoi 50,000 ushtarë të mbështetur nga 51 njësi detare dhe 400 aeroplanë. Ushtria e rregullt shqiptare kishte 15,000 trupa të pajisura keq,...

Me Luftën në Ukrainë, a e mësuan mirë BE dhe shqiptarët...

Nga Skënder Sadri KAPITI Ukraina, ky shtet demokratik i cili aspiron në antarësimin në BE dhe në NATO, dhe këto janë arsyet kryesore që e...

Biden: Nëse Putin do të përdor armë kimike, ne do të...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden tha se SHBA do të përgjigjet nëse Vladimir Putin përdor armë kimike, por theksoi se...
SiteLock