Thursday, March 23, 2023
Home Tags Gjermani

Tag: gjermani

Tri marrëveshje në Berlin për liderët e Ballkanit Perëndimor

Liderët e Ballkanit Perëndimor do të nënshkruajnë tri marrëveshje në samitin në Berlin, i cili fillon më 3 nëntor. Marrëveshjet do të jenë për...

Njihet patenta shqiptare edhe në Gjermani! Rama: Lajm i mirë

Njihet patenta shqiptare në Gjermani. "Më në fund, pas kalimit në parlamentin e çdo landi, Bundesrati gjerman votoi njohjen e lejeve shqiptare të drejtimit, një...

Varianti Omikron bëhet dominues në Gjermani, rekord infektimesh në vend

Edhe në Gjermani, Omikroni është tashmë varianti dominues i virusit Corona. Instituti Robert Koch (RKI) bën të ditur në raportin e fundit javor, se...

Fokus/ Evropa rrit hendekun mes të pasurve dhe të varfërve

Gjermanët kanë më së shumti pasuri personale në Evropë, sipas një studimi zviceran të publikuar sot. Pasuria personale e gjermanëve vlerësohet në rreth 16,4 trilionë...

Gjermania shqyrton njohjen e patentave nga Shqipëria dhe Kosova

Këshilli Federal po shqyrton aktualisht një projekt-rregullore të re për lejet e drejtimit të automjeteve në Gjermani. Njëra nga pikat është edhe njohja e...

Ngjarja tragjike në Gjermani/ ‘Alo, mami dhe babi po zihen’, fjalët...

“Alo, mami dhe babi po zihen,”, këto ishin fjalët nga zëri i frikësuar i një fëmije në mars të 2020, që paralajmëronin një ngjarje...

Përhapja e variantit Omicron, këshilli i ekspertëve në Gjermani rekomandon kufizimin...

Varianti Omikron i koronavirusit javët e muajt e ardhshëm "do ta vendosë Gjermaninë përballë sfidash të mëdha", thuhet në një deklarim të këshillit të...

DW: Perspektiva ekonomike në Gjermani varet nga industria

 Të dhënat e reja ekonomike janë shpesh një test atmosferik për tregjet financiare. Këtë javë pati disa surpriza, të mira dhe të këqija. Në...

Gjermani/ Plantacion kanabisi edhe në hotel

Policia gjermane ka zbuluar një plantacion të paligjshëm kanabisi brenda një ish-hoteli, në qytetin perëndimor gjerman të Mettmann-it. “Pothuajse të gjitha dhomat në ndërtesën prej...

Gjermania: Gjendja në Bosnjë-Hercegovinë është alarmuese

Jemi të alarmuar pas raportit të paraqitur nga Përfaqësuesi i Lartë (HR) Christian Schmidt, thuhej nga qarqet qeveritare të mërkurën në mbrëmje në Berlin....
SiteLock