Monday, March 20, 2023
Home Tags Finlande

Tag: finlande

Kualifikuesit europiane të Botërorit, Franca rikthehet tek fitorja, Holanda “turpëron” ndaj...

Pas dy barazimeve radhazi Franca është rikthyer tek fitorja në grupin D kualifikues të Botërorit 2022. “Gjelat” kënduan sërish pasi mposhtën 2-0 Finlandën një...

Shqiptari ‘hero’ hyn mes flakëve në banesën që po shkrumbohej dhe...

Një zjarr i madh shpërtheu të mërkurën në mbrëmjen në Minttutie të Finlandës, si pasojë e të cilit e gjithë banesa u shkrumbua, ndërkohë...

VIDEO/ Kamera fikson tifozen ruse në stadium në përballjen Rusi-Finlandë, komentatori...

Kampionati Europian i Futbollit, 'Euro 2020', nuk tërheq vëmendjen vetëm për ndeshjet që zhvillohen në fushë, por edhe për ngjarjet që ndodhin sidomos në...

“U bë mirë që u luajt sfida Danimarkë-Finlandë”, Duka: Gjermania nuk...

Kampionati Europian ka hyrë në një fazë tepër të nxehtë, teksa ngelen për t’u zhvilluar 2 ndeshjet vendimtare në të gjitha grupet respektive. I ftuari...

Biseda sekrete e Adolf Hitlerit, çfarë kishte thënë për shqiptarët para...

Në një bisedë të regjistruar me 4 qershor të vitit të 1942 mes Adolf Hitler dhe Presidentit të Finladës, Mannerheim, në një siguri tërësisht...

Gjermania dhe Finlanda riatdhesojnë gratë nga Siria

Gjermania dhe Finlanda kanë riatdhesuar pesë gra dhe 18 fëmijë nga kampet siriane që strehojnë anëtarë të dyshuar të militantëve të Shtetit Islamik. Sipas mediave...

Njihuni me unazën inteligjente që zbulon simptomat e COVID-19

Një unazë inteligjente që monitoron luhatjet e temperaturës mund t’ju ndihmojë të paralajmëroheni për COVID-19, edhe nëse simptomat tuaja janë delikate. Gjetjet e hershme janë...

Shteti europian, që ka ‘mbërthyer’ koronavirusin

Ndërsa shumë vende po luftojnë për të vënë nën kontroll valën e dytë të pandemisë së koronavirusit, Finlanda ka frenuar infektimet në nivelet më...

Pse finlandezët janë populli më i lumtur në botë?

Nga Enver Robelli Gazetat e mëdha sjellin edhe reportazhe të mëdha. I kanë mundësitë të dërgojnë korrespondentë në vende të ndryshme dhe interesante, ku mund...

Bën betimin kryeministrja më e re në botë

Sanna Marin mori udhëheqjen e Qeverisë së Finlandës, duke u bërë kryeministrja më e re në botë. Marin, 34 vjeçe, u betua të martën para Parlamentit...
SiteLock