Saturday, April 1, 2023
Home Tags Evrope

Tag: evrope

Tronditja që Putin i dha tregjeve ndërkombëtare, luhatja më e madhe...

Pas nisjes së bombardimeve të Rusisë në Ukrainë, bursat botërore kanë pësuar ndër tronditjet më të mëdha të dekadës së fundit. Çmimet e naftës së...

‘America First’, dilema shekullore e SHBA-së dhe angazhimi global

Duke nisur që nga vitet 1930, në Shtetet e Bashkuara kanë pasur një debat mbi politikën ejashtme të bazuar në sloganin “America First” (E para vjen Amerika), një politikë nacionaliste, e...

Super League dhe Kupa e Botës çdo dy vite, Parlamenti Europian...

Sot, Parlamenti Europian miratoi një rezolutë gjithëpërfshirëse mbi politikën sportive të BE-së dhe bëri thirrje për veprim për të mbrojtur sportin nga kërcënimi i...

Dorëzimi i vajzave, ndryshimi mes Kabulit dhe Tiranës!

Nga Aranit Muraçi Një ushtar britanik është fotografuar duke mbajtur në krahë një vajzë afgane, të cilën ia dorëzoi e ëma në përpjekje për t’i...

Vazhdojnë protestat në Evropë kundër certifikatës së vaksinimit

Dhjetëra mijëra njerëz protestuan në shumë qytete të Francës dhe Italisë kundër certifikatës së vaksinimit. Dokumenti i ri, ku dëshmohet vaksinimi, kalimi i infeksionit...

Europa e ‘pushtuar’ nga zjarret! Në Turqi shkon në 6 numri...

Turqia, Greqia dhe Italia janë në gjendje alarmante për shkak të zjarreve që kanë përfshirë hapësira të tëra, duke djegur gjithçka gjejnë përpara. Në...

I dyshuar për vrasje, serbi endet i lirë në veri të...

Teksa gjykimi për vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviç, po vazhdon në Prishtinë, Millan Radoiçiç, që nga heqja e urdhërarrestit për të, në muajin...

Koncerti i pakapshëm i Fuqive

Ideja nuk e humbet kurrë sharmin e saj. E megjithatë koha e saj duket se nuk vjen asnjëherë. Qysh nga kolapsi përfundimtar i Koncertit...

Presidenti Biden mbërrin në Evropë/ Çfarë pritet nga takimet me aleatët...

Presidenti Joe Biden zbarkoi në Evropë të mërkurën në udhëtimin e tij të parë jashtë shtetit si udhëheqës i Shteteve të Bashkuara, i vendosur...

Eklipsi i pjesshëm diellor i 10 qershorit mund të shihet në...

Eklipsi i parë diellor i këtij viti do të ndodhë të enjten e 10 qershorit, por që shumë pak do të shihet në Evropë....
SiteLock