Wednesday, March 29, 2023
Home Tags Europe

Tag: europe

Berisha kundër legalizimit të kanabisit: Shqipëria do të bëhet Kolumbia e...

Ish kryeminsitri Berisha është shprehur kundër legalizimit të kanabisit në vendin tonë. Me anë të një shënimi në facebook, ai shkruan se nëse kanabisi...

Njihet patenta shqiptare edhe në Gjermani! Rama: Lajm i mirë

Njihet patenta shqiptare në Gjermani. "Më në fund, pas kalimit në parlamentin e çdo landi, Bundesrati gjerman votoi njohjen e lejeve shqiptare të drejtimit, një...

Fokus/ Evropa rrit hendekun mes të pasurve dhe të varfërve

Gjermanët kanë më së shumti pasuri personale në Evropë, sipas një studimi zviceran të publikuar sot. Pasuria personale e gjermanëve vlerësohet në rreth 16,4 trilionë...

Lufta e Europës me COVID-in, viti 2021 po mbyllet ashtu siç...

Në përfundim të vitit 2021 u bë e qartë se po fashiteshin shpresat që pandemia mund të përfundonte, ndërsa varianti i ri Omicron po...

A po shkon Europa drejt vaksinimit të detyrueshëm? Ja çfarë po...

Në vendin tonë, në fillim të shtatorit u njoftua se vaksinimi do të bëhet i detyrueshëm për punonjësit e administratës, policët, farmacistët dhe laborantët....

“Politico” nxjerr hartën: Cilat janë vendet më të rrezikuara nga COVID...

“Politico” shkruan se Europa është tashmë në mëshirën e valës së katërt të pandemisë së koronavirusit, pasi janë të pakta vendet në Kontinentin e...

The Economist: Pse pasaportat e vaksinimit po shkaktojnë kaos

Para luftës së parë botërore, shumë vende nuk kërkonin pasaporta, por kur konflikti u përhap, shtetet u përpoqën të fusnin në përdorim dokumentet e...

NASA gjen një dëshmi që hedh dritë mbi jetën e huaj

Hëna e Jupiterit, Europa mund të mbështesë jetën aliene pasi NASA vuri re ujë të vazhdueshëm në një pjesë të madhe të hemisferës së...

Shqiptarët të dytët, pas marokenëve, për marrjen e nënshtetësisë në BE

Eurostat i renditi shqiptarët si grupimin e dytë më të madh pas marokenëve për përfitimin e nënshtetësisë në vendet e Bashkimit Europian në vitin...

Ja si mendojnë të fuqishmit për Angela Merkelin pas 16 vjetësh...

Pas 16 vjetësh në pushtet ditët e Angela Merkelit si kancelare gjermane po i afrohen fundit. Në këto gjashtëmbëdhjetë vjet bota ka përballuar shumë...
SiteLock