Wednesday, February 1, 2023
Home Tags Europa

Tag: europa

Italia dhe Britania dërgojnë më shumë para në Shqipëri, rritet Gjermania

Janë mbi 1 miliardë euro transferta personale nga e gjithë bota që në vitin 2020 mbërritën në Shqipëri, sipas të dhënave të raportuara nga...

Mbi 400 mijë vende të lira pune në Europë, paga deri...

Sistemi i Transportit në Europë ka mungesë të madhe shoferësh kamioni dhe kërkesa në treg është e madhe, madje me paga shumë të mira,...

Pluhuri i imët: Cilësi më e mirë e ajrit në Evropë

Numri i njerëzve, që vdesin para kohe për shkak të ajrit të ndotur me pluhur të imët, është ulur ndjeshëm në Bashkimin Evropian. Agjencia...

Cilat janë rregullat për ‘green pass’ në Evropë dhe në mbarë...

“Pasaporta e vaksinës nuk ekziston as në Evropë dhe as në botë”. Ky është refreni i përsëritur prej javësh në Itali nga ata që thonë...

Çmimet e gazit në Evropë rriten me 11% , ‘dimër...

Një pezullim i marrëveshjes së gazit i Gjermanisë me Rusinë ‘Nord Stream 2’ shkaktoi sërish një rritje me 11% të çmimeve të gazit. Pas këtij pezullimi...

Inflacioni godet Europën, ekspertët: Në Shqipëri duhet indeksimi i pagave

Europa është tronditur nga rritja e çmimeve në muajin tetor. Niveli  i inflacionit arriti në 4.4% dyfish më i lartë së parashikimet e Bankës...

“Do rrëzojmë çdo mur që na ndan nga Europa”, mesazhi i...

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar sot përvjetorin e shembjes së Murit të Berlinit. Përmes një mesazhi në ‘Facebook’, kreu i qeverisë theksoi se çdo mur...

“Wembley” i gjithi anglez të dielën, por gjithë Europa bën tifo...

Europa do të bëjë tifo për Italinë në finale e Euro 2020. Do ta bëjë, sepse Brexit është ende një plagë e hapur për...

Përplasje ligjore mes BE-së dhe Gjermanisë

Komisioni Evropian ka ndërmarrë hapa ligjorë ndaj Gjermanisë, pas një vendimi që ka dhënë Kushtetuesja në këtë vend në lidhje me blerjen e bonove....

“Green covid pass”, rreziqet e pasaportave të imunitetit

Në gjendjen aktuale ku ndodhen shumica e fushatave të vaksinimit në Evropë, hipoteza e “green pass”, pasaportat që vërtetojnë imunitetin apo rezultatin negativit ndaj...
SiteLock