Thursday, March 23, 2023
Home Tags Ernest koliqi

Tag: ernest koliqi

Shfaqja “E gjeti mbas Shimshirit”, Merita Smaja: Tregimet e Ernest Koliqit...

“E gjeti mbas Shimshirit” është shfaqja e pestë nga “KOLIQIANA”. Dramatizuar dhe vënë në skenë nga Merita Smaja, në role me interpretim nga Muhamir...

Dhimitër Berati, bashkëpunëtor i ngushtë i at Gjergj Fishtës dhe Ernest...

Ishte fillimi i shtatorit të vitit 1970. Po bëhesha gati që brenda një ose dy muajsh të udhëtoja për në Shtetet e Bashkuara të...

Ernest Koliqi, themelues i tregimit modern, 45 vjet i ndarë nga...

Nga Vilhelme Vrana Haxhiraj Ernest Koliqi Shkodër, (20 maj 1903,- Romë, 15 janar 1975) Ishte mësues, poet, romancier, eseist, përkthyes, gazetar, madje dhe dramaturg, ministër arsimi...
SiteLock