Wednesday, August 17, 2022
Home Tags Enver hoxha

Tag: enver hoxha

Zbardhet letra e ish-kryeprokurorit për Mehmet Shehun: Në burg sundojnë gangsterët!...

Një letër nga ferri për Kryeministrin Mehmet Shehu! I dënuari Bedri Spahiu, ish-Prokurori i Përgjithshëm, ish-anëtari i Byrosë Politike, ish-ministri i Arsimit, rebelon duke...

“Si e ngriti Enver Hoxha rrjetin e spiunazhit në Kosovë!” Historiani...

Pas prishjes së Titos me Stalinin në vitin 1948, ishte më se e pritshme që edhe Shqipëria të kthente pllakën dhe të shkëpuste marrëdhëniet...

“Mehmet Shehu ishte agjenti i anglezëve me pseudonimin ‘BAB008’”! Çfarë kishte...

Edhe pse kishte vite që i mbante në kasafortë, Enver Hoxha “vendosi” t’u besonte dokumenteve sekrete për agjenturën e Mehmet Shehut, vetë, pas vetëvrasjes...

Zbardhet rrëfimi i Kadri Hazbiut: Pse Mehmet Shehu fshehu planin operativ...

“Mehmet Shehu ka mbajtur të fshehur planin për çlirimin e Kosovës. E ka fshehur në kasafortë dhe çelësin e mbante vet”. Mëngjesin e 22 tetorit...

Gjeneralët e pushkatuar/ Dëshmitari zbulon prapaskenat: Si ja fshehu Kadri Hazbiu,...

Nga Afrim Imaj “Çdo njeri e meriton një varr, pavarësisht si ka rrjedhur jeta e tij”. Të paktën në vitin e largët 1975, duket kjo...

Dosja sekrete: Pasho Hysi, ish-deputet i Zogut, njeri me pikëpamje jo...

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga institucioni i Autoritetit për Informimin e Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, ku ndodhet një dosje voluminoze që...

Enverit i dhanë 3 kg sallam, Nexhmija kërkoi statujën e Stalinit!...

Gjatë qëndrimit të tyre në Bashkimin Sovjetik, Enver Hoxha dhe bashkëshortja e tij Nexhmije Hoxha, u kërkojnë sovjetikëve një statujë të Stalinit për ta...

Dosja sekrete: Jakova kishte qëllim të rrëzonte udhëheqjen e partisë…

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga institucioni i Autoritetit për Informimin e Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, ku ndodhet një dosje voluminoze që...

Letra për Enverin: Bani vdiq në qeli nga torturat, doktori e...

Publikohen disa dokumenta të nxjerrë nga Arkivi Qendror i Shtetit (fondi 14, Ap. i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së), ku ndodhet një raport sekret i...

Dosja e bujshme e ‘Thikave’ me ambasadat, solli ‘ftohjen’ e Enverit...

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSh-së), që janë shkëputur nga një...
SiteLock