Wednesday, February 1, 2023
Home Tags Egjipt

Tag: egjipt

Lindita Nikolla takim me ambasadorin e Egjiptit: Të bashkëpunojmë për garantimin...

Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla ka pritur sot në një takim Ambasadorin e Egjiptit në Shqipëri, Mohamed Mustafa Heider. Nikolla vlerësoi marrëdhëniet shumë të mira...

Akrepat sulmojnë qytetarët e Egjiptit, 3 të vdekur nga pickimet, shkak...

Shirat e pazakontë të dendur dhe përmbytjet në Egjiptin jugor kanë shqetësuar habitatin e akrepave, të cilët kanë dalë dhe kanë pickuar tre persona...

Zbuloi rastësish pllakën e gurit 2600 vjeçare ndërsa punonte tokën –...

Një fermer që jeton afër Ismailisë në Egjipt ka zbuluar një pllakë guri 2,600 vjeçare të ngritur nga faraoni Apries, i cili sundoi nga...

Gjenden varre greke dhe anije antike në qytetin e zhytur të...

Një ekip studiuesish egjiptianë dhe francezë gjetën rrënojat e një anijeje antike ushtarake në Thonis-Heracleion, një qytet i zhytur përgjatë vijës bregdetare të Egjiptit...

Kina po ndërton një kryeqytet të ri për Egjiptin

Ekonomia e Egjiptit po rritet shumë shpejt. Kina ka investuar shumë para për ndërtimin e metropoleve të Egjiptit, që përfshijnë parlamentin dhe presidencën. Kjo marrëveshje...

Ky 4 mars unik: Ç’i bashkon Saladinin, Ibrahim Rugovën, Putinin, Rooseveltin,...

Çdo datë kalendarike ka ngjarjet e saj, por 4 marsi përfshinë shumë të tilla, një karakteristike unike që s’e kanë të tjerat Eshtë një fakt...

Arkeologët nuk iu besojnë syve, bëjnë zbulimin befasues në Egjipt

Arkeologët në Egjipt kanë bërë një zbulim befasues. Ka dalë në dritë fabrika më e vjetër në botë e birrës që daton nga 5,000 vjet...

Ringjallja e arkitekturës shqiptare në lagjen e Kajros: Historia e vendosjes...

Është një lagje e Kajros që kur u ndërtua përjetësoi shpirtin e kohës për t’u modernizuar sipas mënyrës perëndimore. E quajtur edhe si “Parisi...

Një nekropol i paçmuar zbulohet në Egjipt

Një nekropol i madh pranë Kajros është provuar të jetë i pasur me zbulime arkeologjike, njoftuan shkencëtarët egjiptianë. ”Zbulimet u bënë nga një ekip arkeologësh...

Sekretet e lidhjes së Egjiptit të Lashtë me Tokën Misterioze të...

Një mister për të cilin historianët kanë qenë të apasionuar dhe kanë debatuar prej vitesh, duket se më në fund ka gjetur një zgjidhje:...
SiteLock