Home Tags Bashkimi europian

Tag: bashkimi europian

Von der Leyen: Detyra jonë është të forcojmë demokracinë në BE,...

"Është detyrë e çdo brezi të luftojë  për  demokracinë dhe është detyra jonë të ndihmojmë Ukrainën dhe të mbrojmë demokracinë nga ndërhyrja ruse dhe të forcojmë çdo demokraci në...

A është ky shteti që do të zëvendësojë Britaninë si një...

Dikur ishin tre: Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe janë njohur gjithnjë si tre ekonomitë kryesore të Bashkimit Europian. Por tani që Britania e Madhe...

BE: Paketa e re e sanksioneve kundër Rusisë do të miratohet...

Një marrëveshje për paketën e re të sanksioneve kundër Rusisë pritet të miratohet javën e ardhshme përpara samitit të Bashkimit Europian, sipas një zyrtari...

Evropa fati ynë, zgjedhje dhe zgjidhje

Nga Elisa Spiropali Evropa është fat. Është zgjedhje dhe zgjidhje. Është më shumë se gjeografi dhe jo më pak se një ëndërr. Evropa është mohimi...

Negociatat/ Rumania: Jo ndarjes së Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut

Shefi i diplomacisë rumune Bogdan Auresku nga Shkupi  njoftoi se Rumania nuk do të mbështesë ndarjen e Maqedonisë së Veriut nga Shqipëria në rrugën...

Ballkani, larg përshtatjes me politikat e jashtme të BE-së

Në kohën kur në strukturat e Bashkimit Evropian po bëhen përgatitjet për sanksione ndaj Rusisë, në rast të agresionit të ri në Ukrainë, është...

Udhëtimet/ Suedia heq Shqipërinë nga lista e ‘vendeve të sigurta’

Suedia është shteti i radhës i BE që ka vënë në zbatim rekomandimin e Komisionit Europian për të ashpërsuar masat për udhëtimet, për shkak...

Angela Merkel përqafoi dhe forcoi autokratët në Ballkan

Në udhëtimin e saj të lamtumirës, kancelarja gjermane takoi politikanë ballkanikë të rangut të lartë në Beograd dhe Tiranë. Por ajo nuk ka asgjë...

Josep Borrell letër Albin Kurtit: Takimet në Bruksel tregojnë afrimitet mes...

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian, Josep Borrell i ka dërguar një letër kryeministrit të Kosovës Albin Kurtit ku e ka falenderuar atë për takimet që...

Osmani: Vendet e Ballkanit Perëndimor nga java e ardhshme fillojnë iniciativën...

Në fjalën e tij ditën e sotme Ministri i jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani theksoi se është e rëndësishme që të zgjerohet dhe...
SiteLock