Wednesday, February 1, 2023
Home Tags Afganistan

Tag: afganistan

Talebanët marrin pengë nëntë persona, mes tyre edhe një ish-gazetar i...

Ish-gazetari i BBC dhe aktualisht punonjësi i OKB-së Andrew North, është një nga nëntë personat nga vendet perëndimore që janë marrë pengë në muajt...

Uria e hidhur në Afganistan! Një milion fëmijë po përballen me...

Fillimi i një dimri të ashpër po përshpejton krizën humanitare në Afganistan. Që nga ardhja e talebanëve dhe sanksionet ndërkombëtare, ekonomia ka kaluar në...

Afganistani prodhon 80% të opiumit në botë! Varësia nga droga më...

Afganistani prodhon 80% të opiumit në botë, sipas raporteve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Përdorimi dhe varësia nga droga ndikon tek miliona njerëz...

Tronditëse/ Familjet afgane shesin vajzat e mitura te 50-vjeçarët

Vajzat e mitura shiten të burrat e moshës 50-vjeçare në Afganistan. ‘CNN’ ka ndarë historinë e 9-vjeçares Parvana Malik, e cila ka përjetuar të...

Biden në OKB për Afganistanin: Do hapim epokën e diplomacisë së...

Presidenti amerikan Joe Biden i ka premtuar Kombeve të Bashkuara se tërheqja nga Afganistani është një pikë kthese në histori, në të cilën “lufta...

Kriza humanitare në Afganistan, OKB synon të mbledhë mbi 600 milionë...

Në përpjekje për të përbvalluar krizën humanitare në Afganistan Kombet e Bashkuara do të organizojnë ditën e sotme një konferencë për ndihma, me qëllim...

George W. Bush kujton 11 Shtatorin: Kuptuam se gjithçka do të...

Në 11 shtator, presidenti i atëhershëm amerikan, George W. Bush, njoftohet për atentatet në Nju Jork teksa gjendet në një takim në një shkollë...

OKB paralajmëron se Afganistani pritet të përballet me një varfëri ekstreme

  Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim thotë se Afganistani është në prag të “varfërisë universale”, e cila mund të bëhet realitet në mes...

Djali i George Soros publikon foto me Ramën: Me mikun tim,...

Djali i George Soros, Alexander ka publikuar mbrëmjen e së enjtes një foto me kryeministrin Edi Rama. Në një postim në llogarinë e tij...

Thesari qindra miliardësh i talibanëve

Deri tani talibanët kanë fituar kryesisht nga shitja e opiumit dhe tregtisë së heroinës. Por luftëtarët militantë islamistë do të qeverisin një vend që...
SiteLock