Home Bota Sunak i thotë Zelenskyt se po fokusohet që të dërgojë sa më...

Sunak i thotë Zelenskyt se po fokusohet që të dërgojë sa më shpejtë pajisjet ushtarake në vijën e frontit

Kryeministri britanik Rishi Sunak ka folur sot me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, dhe të dy ranë dakord për rëndësinë e komunitetit ndërkombëtar për të përshpejtuar ndihmën për Ukrainën.

“Kryeministri tha se ishte i përqendruar në sigurimin që pajisjet ushtarake mbrojtëse të Mbretërisë së Bashkuar të arrinin në vijën e frontit sa më shpejt që të ishte e mundur”, tha zyra e kryeministrit në një deklaratë.

“Të dy liderët ranë dakord se ishte jetike që partnerët ndërkombëtarë të përshpejtonin ndihmën e tyre për Ukrainën për të ndihmuar në shfrytëzimin e mundësisë për të shtyrë forcat ruse”.

Zelensky tha se ai foli për “zgjerimin e aftësive të ushtrisë ukrainase” si dhe ritheksoi qëndrimin e vendit të tij se “përfaqësuesit e agresorit nuk kanë vend” në Lojërat Olimpike të Parisit të vitit të ardhshëm.

Të paktën 220 atletë dhe trajnerë ukrainas kanë vdekur në luftë, tha Vadym Huttsait, i cili fitoi medaljen e artë të ekipit olimpik të skermës në vitin 1992 për të ashtuquajturin Ekip i Unifikuar (i cili përfshinte 12 nga 15 ish-republikat sovjetike).

Ai gjithashtu drejtoi ekipin fitues të Ukrainës në Lojërat e vitit 2008.

Previous articleVOA: Banorët vendas nuk përfitojnë thuajse asgjë nga shfrytëzimi i pasurive natyrore
Next articleStalingrad: Akti i fundit