Home Bota Sunak: Britania do forcojë mbrojtjen ajrore të Ukrainës për t’i dhënë fund...

Sunak: Britania do forcojë mbrojtjen ajrore të Ukrainës për t’i dhënë fund kësaj lufte barbare

Kryeministri britanik, Rishi Sunak ka konfirmuar se Britania do të forcojë mbrojtjen ajrore të Ukrainës gjatë vizitës së tij të parë në vend. Kryeministri ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për të diskutuar mbi zhvillimet e fundit mbi luftën, raporton news.sky.

Sipas një deklarate, Sunak tha se ishte “thellësisht përulëse” të ishe në kryeqytetin ukrainas dhe u zotua se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të qëndrojë pranë vendit.

Paketa kryesore e mbrojtjes ajrore prej 50 milionë funte do të synojë “të mbrojë civilët ukrainas dhe infrastrukturën kritike kombëtare nga një breshëri e fortë e sulmeve ruse”.

Ai përbëhet nga 125 armë kundërajrore dhe teknologji për të luftuar dronët vdekjeprurës të furnizuar nga Irani, duke përfshirë dhjetëra radarë dhe aftësinë e luftës elektronike kundër dronëve.

Mbretëria e Bashkuar po forcon gjithashtu ofertën tonë të trajnimit për forcat e armatosura të Ukrainës, duke dërguar mjekë dhe inxhinierë ekspertë të ushtrisë në rajon për të ofruar mbështetje të specializuar, vazhdoi deklarata.

Kryeministri Rishi Sunak tha: “Jam krenar për mënyrën se si Mbretëria e Bashkuar qëndroi me Ukrainën që nga fillimi dhe jam këtu sot për të thënë se Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët tanë do të vazhdojnë të qëndrojnë me Ukrainën, ndërsa ajo lufton për t’i dhënë fund kësaj lufte barbare dhe për të shpëtuar një paqe të drejtë. Ndërsa forcat e armatosura të Ukrainës arrijnë të shtyjnë forcat ruse në terren, civilët po bombardohen brutalisht nga ajri. Është thellësisht përulëse të jesh sot në Kiev dhe të kesh mundësinë të takosh ata që po bëjnë kaq shumë dhe po paguajnë një çmim kaq të lartë, për të mbrojtur parimet e sovranitetit dhe demokracisë”.

Paketa e re pason më shumë se 1000 raketa të reja anti-ajrore të shpallura nga sekretari i mbrojtjes në fillim të këtij muaji.

Në javën e fundit, forcat ukrainase thonë se Rusia ka goditur më shumë se 148 sulme me raketa në infrastrukturën kritike, duke lënë rreth 10 milionë njerëz pa energji elektrike.

Previous articleStudimi zbulon efektin anësor të pazakontë të paracetamolit
Next articleParashikimi i motit/ Priten përmbytje, rrezikohen zonat e ulëta në veriperëndim dhe pranë Vjosës në Vlorë