Home Bota Sulmohet sërish revista “Charlie Hebdo”/ Irani hakeron faqen online të gazetës, pas...

Sulmohet sërish revista “Charlie Hebdo”/ Irani hakeron faqen online të gazetës, pas karikaturave fyese të Ali Khamenei

Faqja e internetit të Charlie Hebdo është hakuar në Francë. Pothuajse tetë vjet pas sulmit kundër redaksisë së gazetës satirike, më 7 janar 2015 në zemër të Parisit dhe në polemika të plota me Teheranin mbi karikaturat e fundit në lidhje me liderin suprem Ali Khamenei, drejtësia franceze ka hapur sot një hetim për sulmin kibernetik të të cilit uebsajti i gazetës. Ankesa iu paraqit drejtësisë franceze nga ekipi drejtues i Charlie Hebdo.

Irani këtë mëngjes njoftoi mbylljen e institutit francez të kërkimit në Iran (IFRI), pasi e përjavshmja satirike Charlie Hebdo publikoi karikaturat që konsideroheshin fyese për liderin suprem iranian Ali Khamenei.

“Ministria po mbyll aktivitetet e Institutit Francez të Kërkimeve në Iran (IFRI) si hapi i parë në përgjigjen iraniane ndaj karikaturave”, tha Ministria e Jashtme iraniane në një deklaratë.

Kërcënimet ndaj Charlie Hebdo kanë bërë që autoritetet italiane të rrisin vigjilencën ndaj një karikaturisti italian nga provinca e Arezzo, autor i një prej imazheve të publikuara në numrin e fundit të Charlie Hebdo. 59-vjeçari është një nga 35 fituesit e konkursit të shpallur nga botimi francez dhe një karikaturë e tij është publikuar në numrin kushtuar regjimit iranian që ka ngjallur reagime të forta në Teheran. Sipas asaj që mësohet, policia ka nisur masat për të mbrojtur sigurinë personale të personit.

Gazeta satirike donte të shprehte në këtë mënyrë mbështetjen e saj për iranianët, dhe veçanërisht gratë, të cilat kanë dalë në rrugë muajt e fundit për të shprehur kundërshtimin e tyre ndaj politikave të ashpra të qeverisë së Teheranit. Gjithçka nisi kur “policia e moralit” reagoi me ashpërsi ndaj të resë Mahsha Amini, e cila u rrah pasi nuk e mbante siç duhet shaminë dhe më në fund ndërroi jetë në spital, duke shkaktuar bujë reagimesh.

Si pjesë e numrit të saj special të 7 janarit, përvjetorit të përgjakshëm të sulmit terrorist të Charlie Hebdo në 2015, e përjavshmja satirike nxitoi të mbështesë iranianët që kanë protestuar gjatë katër muajve të fundit pas vdekjes së padrejtë të gruas kurde 22-vjeçare Makhsa. Amini, më 16 shtator 2022, u arrestua nga “policia e moralit” për shkelje të kodit të veshjes që kërkonte që gratë të mbanin shami në publik.

 

Previous articleKonfiskimi i kullave, hyn në fuqi urdhri i Ramës, botohet në Fletoren Zyrtare
Next articleRama, Berisha dhe Hajdari shfaqen bashkë në një audio të 1991, reagon Kokalari: Planifikuan planin për regjimin e ri