Home Bota Sulmet në Kiev: Rusia pretendon se raketa ukrainase goditi një bllok banesash

Sulmet në Kiev: Rusia pretendon se raketa ukrainase goditi një bllok banesash

Rusia pretendon se raketa që goditi një bllok apartamentesh në sulmin e së dielës në Kiev ishte në fakt një raketë ukrainase që e goditi gabimisht.

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se ka lëshuar ato që i quajti katër raketa “me precizion të lartë” të lëshuara nga ajri, duke synuar një fabrikë që prodhon municione për Sistemet e Raketave të Shumëfishta Ukrainase. Dhe pretendon se të katër e kanë goditur atë objektiv.

Në sulm, një bllok banimi u godit, duke vrarë të paktën një person. Por Rusia pretendon se nuk është goditur nga një prej raketave të saj.

Regjimi i Kievit u përpoq të kapte raketa ruse me precizion të lartë me mjetet e mbrojtjes ajrore të vendosura në qytet. Ekuipazhet e sistemit të mbrojtjes ajrore të Ukrainës S-300 dhe Buk-M1 kishin lëshuar mbi 10 raketa të mbrojtjes ajrore,” thotë Ministria e Mbrojtjes së Rusisë në një deklaratë.

Sipas njoftimit, për shkak të mungesës së ndërveprimit ndërmjet rampave të lëshimit të sistemeve të mbrojtjes ajrore dhe objekteve elektronike të vendosura në zonat e banuara, dy raketa të mbrojtjes ajrore S-300 janë kapur nga sistemet ukrainase Buk. Një nga raketat e kapura të mbrojtjes ajrore me sa duket ka rënë mbi një ndërtesë banimi.

Ukraina thotë se raketat ruse u lëshuan nga bombarduesit Tupolev mbi Detin Kaspik, rreth 1,450 km nga Kievi. Nuk ka pasur asnjë përgjigje të menjëhershme nga Ukraina ndaj pretendimeve të fundit ruse, por ato ka të ngjarë të mohohen fuqishëm.