Home Bota Suedia firmos aplikimin për anëtarësim në NATO

Suedia firmos aplikimin për anëtarësim në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë Ann Linde ka nënshkruar ditën e sotme aplikimin që deklaron se vendi dëshiron të anëtarësohet në NATO. Lëvizja shënon një hap zyrtar nga Stokholmi drejt bashkimit me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA, duke i dhënë fund dekadave të neutralitetit ushtarak. Ky vendim erdhi pasi pushtimi rus i Ukrainës ndezi një evolucion dramatik në sigurinë dhe gjeopolitikën evropiane.

“Duket se kemi arritur në një përfundim që është më i miri për Suedinë. Nuk e dimë sa kohë do të zgjasë, por llogarisim se mund të zgjasë deri në një vit.Tani këtë javë, ky aplikim do të dorëzohet, së bashku me Finlandën, brenda një dite apo më shumë dhe më pas do të përpunohet nga NATO”.- tha ajo.

Kryeministrja e Suedisë Magdalena Andersson tha se vendi duhet t’i bashkohet NATO-s së bashku me Finlandën fqinje për “të garantuar sigurinë e popullit suedez”.