Home Bota Stuhia ‘Daniel’ në Libi, shkatërrohet qyteti Derna, numri i viktimave mund të...

Stuhia ‘Daniel’ në Libi, shkatërrohet qyteti Derna, numri i viktimave mund të arrijë në 20 mijë

Numri i të vdekurve në qytetin Derna të shkatërruar nga përmbytjet mund të arrijë në 20,000, sipas kryebashkiakut të qytetit lindor të Libisë që pësoi goditjen më të rëndë nga kalimi shkatërrues i stuhisë Daniel.

Abdnulmenam Al Ghaiti i tha televizionit al-Arabiya se këto vlerësime bazohen në numrin e banorëve në qytet që “u zhdukën” nga uji që përmbyti Derna natën e së dielës, pasi një lumë doli nga shtrati dhe dy diga u prishën.

Më shumë se 5,300 njerëz kanë vdekur që nga stuhia Daniel që goditi Derna dhe të paktën 10,000 persona janë të zhdukur. Ndërkohë autoritetet lokale dhe shërbimet e urgjencës në Libinë lindore i bënë thirrje komunitetit ndërkombëtar për ndihmë, duke paralajmëruar se vendi nuk ka infrastrukturën e nevojshme për t’u përballur me një fatkeqësi të kësaj shkalle.

Në pamjet e publikuara qendra e qytetit dikur me popullsi të dendur, e ndërtuar përgjatë një shtrati të thatë lumi, tani është kthyer në një hapësirë ​​të gjerë dhe të sheshtë toke me baltë. Ndërtesat e larta u shembën dhe familje të tëra, që flinin brenda, nuk arritën të shpëtonin, raporton BBC.

Autoritetet lokale dhe shërbimet e urgjencës në Libinë lindore dje i bënë thirrje komunitetit ndërkombëtar për ndihmë, duke paralajmëruar se vendi nuk ka infrastrukturën e nevojshme për t’u përballur me një fatkeqësi të kësaj shkalle. Kryebashkiaku i Derna tha se ekipet e shpëtimit nga Egjipti, Tunizia, Emiratet e Bashkuara Arabe, Turqia dhe Katari kanë mbërritur në zonë.

Presidenti i Egjiptit Abdel Fattah al-Sisi urdhëroi ditën e djeshme të ngriheshin kampe në kufirin perëndimor të vendit për të strehuar të mbijetuarit nga përmbytjet shkatërruese në Libinë fqinje. Sipas gazetës “Al Ahram”, Sisi ka kërkuar që të organizohen kampe në bregdet, në kufirin me Libinë, “për vëllezërit tanë libianë që humbën shtëpitë e tyre”.

Midis viktimave në Derna janë të paktën 145 egjiptianë, trupat e të cilëve u riatdhesuan të martën. Sisi shprehu ngushëllimet e tij për familjet e tyre dhe bëri thirrje për “ndihmë urgjente” për të afërmit e viktimave.

Previous article​Leao paralajmëron Interin para derbit
Next articleBalla e ministri britanik Jenrick inaugurojnë Laboratorin e Referencës së ADN në Policinë e Shtetit! Ministri: Do kemi mundësi t’u rikthehemi dosjeve të vjetra