Home Politike Sot krah tij në Elbasan, Boçi në 2015: Ilir Meta t’i dorëzohet...

Sot krah tij në Elbasan, Boçi në 2015: Ilir Meta t’i dorëzohet drejtësisë

Nga Sokrat Hoxha

Kandidati i Berishës për zgjedhjet vendore të 14 majit, Luçiano Boçi u shfaq sot në krah të Ilir Metës në një takim me strukturat vendore të Partisë të Lirisë në Elbasan.
E teksa sot janë në të njëjtën llogore, jo shumë kohë më parë, Boçi dhe Meta akuzonin njëri-tjetrin për afera korruptive dhe madje dhe për tentativa vrasje.
I caktuar nga Lulzim Basha dhe Sali Berisha si njeriu që do të publikonte skandalet e korrupsionit të Ilir Metës, në vitin 2015, Luçiano Boçi do të dilte pothuajse çdo ditë në konferencë për mediat duke kërkuar në emër të opozitës dorëheqjen e Ilir Metës si Kryetar Kuvendi dhe nisje e hetimeve nga Prokuroria.
Jo më larg se 8 vite më parë, Luçiano Boçi që u shfaq sot në Elbasan krah Ilir Metës dhe disa figurave të LSI-së(tashmë Partia e Lirisë) kërkonte dorëheqjen e Metës pas denoncimeve se kreu i LSI-së kishte kërkuar vrasjen e Tom Doshit. “Sot te gjithë shqiptaret shohin qe varfëria dhe mjerimi është ulur këmbëkryq. Këta janë ulur këmbëkryq dhe bëjnë hesape makabre me jetë njerëzish. Kjo qeverisje kriminale i ka ofruar shqiptareve këtë mënyrë qeverisje që duhet realizuar. Këtë protestë do ta vazhdojmë se duam që Ilir Meta të dorëzohet para drejtësisë si gjithë qytetaret. Ne nuk mund të pranojmë një demokraci pa moral dhe dinjitet. Nuk duam tu japim fëmijëve tanë një të ardhme të mbushur me krim.”, do të shprehej Boçi.

Gjashtë muaj më pas, Luçiano Boçi do të dilte sërish në rrugë duke protestuar para parlamentit për të kërkuar dorëheqjene Ilir Metës dhe arrestimin e tij për një tjetër aferë korruptive, sikurse ajo CEZ-DIA. Boçi, sot aleat me Ilir Metën, do të zbërthente dhe skandalin e korrupsionit me CEZ ku i përfshirë ishte direkt Ilir Meta.
Në dëshminë e plotë të ish-drejtorit të CEZ, Hajsek, i cili u ka deklaruar avokatëve të qeverisë shqiptare se DIA, firma e Kastriot Ismailajt, iu imponua kompanisë çeke, nga Ilir Meta. Drejtori çek ka dëshmuar për lidhjen e fortë të Ismailajt me kryetarin e parlamentit. Ryshfeti me miliona euro, për të cilin akuzohet Ilir Meta, shihet nga avokatët e qeverisë shqiptare si provë kyçe në procesin e arbitrazhit që po mbahet në Vjenë.

Në konferencën për shtyp të dhënë aso kohe (Shiko Linkun https://www.youtube.com/watch?v=KbPcHwJytS4 )Luçiano Boçi deklaronte se
Ilir Meta rezulton drejtpërdrejt i përfshirë në këtë skemë korrupsioni me miliona euro, si lobues që kompania DIA e mikut të tij Ismailaj, të përfitonte shumat e mëdha nga kompania CEZ. “Paratë që përfitoi me mashtrim Kastriot Ismailaj u përdorën për ryshfete ku përfitoi ish-kryeministri Ilir Meta. Këto janë faktet e dala në publik. Ilir Meta është nën akuzë për marrje ryshfeti. Ai duhet të japë dorëheqjen e të shkojë para drejtësisë. Partia Demokratike i kërkon Prokurorit të Përgjithshëm të nisë pa vonesë hetimin”, do të shprehej në shtator 2015 Luçiano Boçi.

Previous articleKovaçevski: Hetimi për paraqitjet për bomba jep të dhëna fillestare
Next articleGati planet e menaxhimit të baseneve ujore – Dokumentet, bazë për planifikimin e investimeve në lumin Mat, Ishëm dhe Erzen