Home Kosova Sot fillon manifestimi ”Epopeja e UÇK-së”

Sot fillon manifestimi ”Epopeja e UÇK-së”

epopejaMe rastin e 15 vjetorit të rënies heroike të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe familjes Jashari, Qeveria e Republikës së Kosovës, me 5, 6 dhe 7 mars, organizon manifestimin gjithë popullor në nderim të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe në kujtim të Komandantit Legjendar Adem Jashari, familjes Jashari dhe gjithë dëshmorëve të kombit, si dhe të gjithë të rënëve për liri dhe pavarësinë e vendit dhe popullit tonë.

Programi i manifestimit

Më 5 mars, në kazermën e FSK-së “Adem Jashari” në Prishtinë duke filluar nga ora 14:00 do të mbahet ceremoni ushtarake e FSK-së e përcjell me programin kulturor dhe artistik.

Në kuadër të Manifestimit do të mbahet një turne ndërkombëtar në Fut-sall prej datës 2 gjerë më 5 mars në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë. Finalja e turneut do të mbahet më 5 mars, në ora 17:00, në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë.

Më 6 mars:

Duke filluar nga ora 10:00 deri në orën 12:00 do të bëhen homazhe pranë varrit të komandantit legjendar Adem Jashari dhe varrezave të familjes Jashari në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz të Skenderajt, si dhe në të gjitha komplekset memoriale të dëshmorëve të UÇK-së në Kosovë.

Në ora 18:00 në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve, do të mbahet Akademi përkujtimore kushtuar komandantit legjendar Adem Jashari, familjes Jashari dhe gjithë dëshmorëve dhe të rënëve për liri.

Më 7 mars, duke filluar nga ora 18:00 në sheshin “Adem Jashari” në Skenderaj do të mbahet manifestimi “Nata e Zjarreve”, ku do të ndizen flakadanë të zjarreve dhe do të përcillen me një program kulturor-artistik.

Previous articleRosie relaks dhe shfaqje në det
Next articleXhaxhi militanti hedh ne treg poemën e fundit me titull “Demagogjia e tranzicionit”