Home Aktualitet Skandali i dy milion eurove që bën të heshtë dhe Osman Stafën

Skandali i dy milion eurove që bën të heshtë dhe Osman Stafën

rreshqitja ne currila...01Vetëm dy vite pas inagurimit një nga projektet më ambiciozë,  ai që kishte të bënte me Kodra Vilën ka përfunduar në një rrangallë dhe në një klithmë e atyre milionave që janë hedhur. Rasti ka të bëjë me një projekt të  ministrisë së Mejdisit që kap shifrat e 2 milion eurove dhe që kishte si synim rehabilitimin e njërës prej zonave më të rrëqitëshme në Durrës. Projekti që synonte të rikthente në një kapacitet qëndrueshmërie dhe atraksioni këtë kodër i ka dhënë mundësinë ministrisë së Mjedisit qe të hedhë një fon prej 2 milion eurosh. Ky fond ka pasur si qëllim ripyllëzimin dhe tarracimin e zonës së Currilave që janë të prekura nga eurozioni. Sipas këtij projeti synohej që Kodra e Currilave  që ishte një zonë e rrezikshme përsa i përket rrëshqitjes  dhe erozionit duhet të ndërhyhej ndërsa ishte një tjetër  faktor që e bënte të mundur investimin që kishte të bënte me anën piktoeskte të kësaj kodre. Projketi kështu do të bënte të mundur  ndalimin e rrëshqitjes së dheut dhe natyrisht do ti jepte qytetarëve një  kënaqësi për të rrugtuar në këtë zonë që më parë kishte qenë një tabu. Vetë ministri i Mjedisit në atë kohë është shprehur: Ministria e Mjedisit ka si mision të sajin jo vetëm të mbajë natyrën dhe mjedisin por edhe të synojë  një standartë jetese më të mirë për qytetarët. Ky projekt do të përmisojë ndjeshëm peizashin e qytetit. Por në fakt nuk ka ndodhur kështu. Pamjet nga projekti  deri tek lekët kanë bërë një  ndryshim të madh ndërsa tashmë qytetarët janë të befasuar nga investimet me vlera të tilla që ju dhurojnë po pamje relaksuese . Po edhe se është një skandalet i vetmi që heshtë  për këtë rast është Stafa, i cili nuk ka laënë kazan plehu pa denocuar po jo këtë rrugë të prishur që ka gëlltitur miliona. Pse nuk  bën opozitarin kundra LSI Osman Stafa !

 

Previous articleKryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako i jep titullin Nderi i Qytetit profesor Sofokli Garos
Next articleOsman Stafa : Listën e Forumit Rinor e manipuloi Tirana