Home Aktualitet Situata me Covid-19 në vend/ MSH: Asnjë humbje jete dhe 32 qytetarë...

Situata me Covid-19 në vend/ MSH: Asnjë humbje jete dhe 32 qytetarë të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e fundit në lidhje me situatën e Covid-19 në vend.

Sipas MSH, në 24 orët e fundit, kanë rezultuar pozitivë 32 qytetarë, ndërsa nuk është shënuar asnjë humbje jete si pasojë e virusit.

Njoftimi:

5 Janar 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

 

 

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 645 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 32 qytetarë, në Bashkitë:

8 në Tiranë, 4 në Durrës, nga 3 qytetarë në Lushnje, Gjirokastër, Memaliaj, nga 1 qytetarë në Tropojë, Shijak, Krujë, Fier, Roskovec, Patos, Vlorë, Himarë, Sarandë, Tepelenë, Kuçovë.

Janë 167 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 3 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 9 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,078 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 5 Janar 2023)

Raste të reja ditore 32
Të shëruar në 24 orë 9
Të shtruar në spitale 3
Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 645

Testime totale 2,020,928
Raste pozitive 332,841
Raste të shëruara 329,078
Raste Aktive 167
Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 119
Fier 16
Durrës. 9
Gjirokastër. 7
Berat. 5

Vlorë 5
Kukës. 3
Lezhë. 1
Korçë 1
Shkodër 1

Previous article“Serbia të heqë dorë nga sulmet agresive mbi sovranitetin tonë”, Ministria e Jashtme e Kosovës mohon pretendimet e Vuçiçit për tërheqje të njohjeve
Next articleRriten me 7 % pagat në BE, Von der Leyen do paguhet me 1000 euro në ditë. Ja sa do të marrin komisionerët dhe eurodeputetët