Home Rajoni Situata e tensionuar në veri të Kosovës, Petkoviç: Kurti tregoi fytyrën e...

Situata e tensionuar në veri të Kosovës, Petkoviç: Kurti tregoi fytyrën e tij të urrejtjes ndaj serbëve

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën Petar Petkoviç, ka thënë se me aksionin e sotëm, të sinkronizuar të Prishtinës dhe policisë së Kosovës, Albin Kurti ka treguar edhe një herë “fytyrën e tij urryese ndaj serbëve” dhe se dëshiron të dëbojë njerëzit nga vatrat e tyre shekullore me “metoda bandite”.

Sipas mediave serbe, Petkoviç ka thënë se kjo është vërtetuar sot në Hoçën e Madhe, në jug të Ibrit, por edhe në Leposaviq, në veri të Ibrit, ku sipas tij policia serbe ka sulmuar dhe terrorizuar popullin serb në Kosovë.

Siç tha ai, përderisa fjalë për fjalë sulmonin dhe terrorizonin familjen Petroviç që prodhon verë në Hoçë të Madhe, gjatë asaj kohe policia ngacmonte fëmijët në kopshtin e Leposaviqit, duke pasur parasysh se, siç shtoi ai, ishte nën automjete të blinduara dhe armë ushtarake. Ai ka theksuar se kjo sjellje e Kurtit është absolutisht e papranueshme.

E keni parë se çfarë ka ndodhur në Hoçën e Madhe, ku fjalë për fjalë e lidhën pronarin e kantinës Petroviq në një shtyllë. Si është sjellja e Aljbin Kurtit? Çfarë dëshiron t’i bëjë popullit serb? Natyrisht, ai dëshiron të dëbojë Populli serb nga zona e Kosovës”, tha Petkoviç.

Petkoviç theksoi se populli serb nuk do ta tolerojë më “mizorinë” e Kurtit, se ata hyjnë në kopshtet tona, derdhin verë e raki, hyjnë në shtëpitë e nikoqirëve dhe sillen në mënyrë të pamatur.

“Populli nuk do ta durojë më dhe thjesht bashkësia ndërkombëtare duhet të ndërmarrë hapat e nevojshëm njëherë e përgjithmonë për ta ndalur këtë çmenduri të Aljbin Kurtit”, ka përfunduar Petkoviç.

Previous articleParlamenti zvicerian miraton marrëveshjen për sigurimet me Shqipërinë, Rama: Ma ka premtuar edhe Meloni
Next articleLista: Pse i eleminoi Sali Berisha 100% të 337 themeluesit e PD-së?