Home Letersi Shumëpërmasa letrare

Shumëpërmasa letrare

 

Ne tranzicionin e sistemit demokratik… eshte respekt e privilegj te flasesh per njeriun qe i ka dhene shume gjuhes dhe letersise shqiptare, z. NEBI DRAGOTIN! Me shume se kushdo flet puna e tij, kontributi i gjitheanshem qe jep cdo dite ne letersine  tone. Cilesia, eshte tipar dallues ne punen qe ben, multidimensional dhe i  vendosur ne ato qe shkruan! Origjina e tij nga DUMREJA e bukur, e ben popullor ku lexohen qarte: serioziteti dhe ciltersia ne ato qe shpreh e thote hapur. Eshte i palodhur ne punen qe ben, ne ndihme te talenteve te reja, duke dhene sygjerime e keshilla me vlere. Ne fushen e kritikes eshte i rrepte, i prere karshi rregullave drejteshkrimore  te gjuhes tone letrare shqipe. ?? Qysh ne femijeri eshte spikatur per talentin e tij te vecante, qe zoteronte ne poezi e shkrime letrare. Poezia e pare “Gruri i ri” (1965), gatoi brumin dhe poqi buken e shendetshme per njeriun ne letersi. Prof. NEBIU, ka nje game te gjere e te larmishme ne shkrimet  e tij, me ide e mesazhe ne ato qe shkruan. Ne punen e tij voluminoze eshte serioz, i prere dhe ka nje objektiv te qarte, pa asnje interes per te ndihmuar talentet. Kjo shembelltyre e ve ne paralelizem me GORKIN e madh, qe ndihmonte  shume talente ne letersi. E pse jo, GORKI SHQIPTAR, meriton vleresime e mbeshtetje me punen e tij te madhe ne letersi?! ?? Pas viteve ’90, ne DUMRE, kishte krijuar dhe drejtonte rrethin letrar, ku ndihmonte  shume talente te zones. Kritik ne ato qe thoshte, i hapur me punen e tij cilesore e pa interesa. Sygjerimet e tij rreth poezive te mia, ishin me baze logjike, bindese dhe me mesazh te forta, se me  pune arrihet gjithcka. Pikerisht per kete pasion e force bindese, prof. NEBIU, meriton shume respekt popullor!! Fejtone, satira, haiqe, fabula e shkrime politike levrohen ne aspektin kohor e aktual ne gjinine e tij letrare. Gjithashtu, ndihmon me kritiken e tij gjuhen shqipe, duke qene i ashper me cilindo, qe shkel normat e drejteshkrimit! Ne fejzbuk(FACEBOOK), pasqyron realitetin e sotem SHQIPTAR, me shkrime  cilesore dhe me objektivitet te qarte per lexuesin, duke  e percjelle edhe ne bote. Prof. NEBI DRAGOTI, eshte modeli SHQIPTAR, qe duam ne SHQIPERINE tone demokratike. ?? Duke qene i  ashper ne shkrimet e shumta kritike, nuk eshte kuptuar OBJEKTIVI i tij, per pasqyren e krijimtarise letrare, qe duhet te dominoje sot per sot, eshte OBJEKTIVI SOCIAL, problematikat e shumta ne mbeshtetje te NJERIUT ketu dhe ne bote,pra,letersia ne sherbim  te NJEREZIMIT. Pra, kjo eshte ideja me madhore, jo letersi celebrale, jo kanal ndares me NJERIUN, sic vazhdon, jo letersi pa eficence njerezore, jo letersi per letersi. Prof. NEBIU, eshte mbeshtetes i mendimit gjenial majakovksian “Shkrimtari eshte komandant dhe njekohesisht sherbetor i  popullit”. Dhe gjithe krijimtaria e tij, ne gjithe gjinite qe levron, ne kete aspekt eshte teper e shendetshme dhe shembull orientimi jo vetem ketu, por edhe ne bote. Kjo eshte sa sociale, aq dhe politike, eshte e pakundershtueshme. Si krijues me mendimin e thekur dhe me theks qytetar, duhet mbeshtetur pa hezitim./M.P

 

SOURCEBulevard News
Previous articleDurrës/ Finalizohet operacioni “Kritikal”, sekuestrohen 77 pako me lëndë narkotike me vlerë 3600 euro, në pranga 2 shtetas
Next articleVrasja e motrave Metani në Astir, publikohet biseda e fundit në telefon mes tyre dhe Përparim Ademit