Home Sport Shtetet e Bashkuara të ‘frikshme’, do të kërkojnë kurorën e tyre të...

Shtetet e Bashkuara të ‘frikshme’, do të kërkojnë kurorën e tyre të pestë

Michael Jordan në basketboll. Mohammed Ali në boks. Michael Phelps në not. Usain Bolt në atletikë. Barcelona e Pep Guardiolës në futbollin spanjol. Real Madrid në Champions League. Messi, Ronaldo dhe Pele. Ata janë të gjitha skuadra, ose atletë që mishërojnë dominimin, ata me aftësi të pakrahasueshme sportive dhe arritjet e të cilëve tejkalojnë sportin. Ata kanë arritur gjëra që ndoshta nuk do të përsëriten kurrë, kanë fituar medalje, kanë shënuar gola dhe kanë ngritur trofe që do të mbeten përgjithmonë në histori. Megjithatë, një emër i mungon asaj liste: Ekipi kombëtar i femrave të Shteteve të Bashkuara (USWNT) dhe epërsia e tyre në futbollin e kësaj gjinie.

USWNT është një ikonë e futbollit të femrave, një pioniere e vërtetë brenda dhe jashtë fushës. Në planin sportiv, lista e tij e triumfeve është e pafundme. Ajo ka fituar Kupën e Botës katër herë gjatë historisë së saj dhe tani, siç e ka përshkruar shtypi amerikan, ajo po shkon për “tre-torfe”, që i referohet faktit se një fitore në këtë edicion do të nënkuptonte medaljen e saj të tretë të kampiones botërore në tre turne.

Për ata që nuk e kanë bërë ende matematikën mendore, kjo është një shkallë e madhe suksesi 50%… po, gjysma e Kupave të Botës që janë luajtur janë fituar nga USWNT. Për më tepër, skuadra ka humbur vetëm një herë në podium në historinë e saj, në Kupën e Botës dhe Lojërat Olimpike. Ajo ditë e zezë ndodhi në vitin 2016, kur ajo u eliminua në çerekfinalen e Olimpiadës së Rios.

“Ky ekip, duke filluar nga viti 1985 (kur Shtetet e Bashkuara luajtën ndeshjen e tyre të parë ndërkombëtare), vendosi standardet në atë kohë, dhe çdo Kupë Botërore ne kemi pasur mundësinë të ndërtojmë punën e themelit, që është vendosur për ne,” thotë portierja dhe fituesja e dyfishtë e Kupës së Botës, Alyssa Naeher në një konferencë të fundit për shtyp në Auckland. Gjeneratat e mëparshme të lojtareve e kanë filluar atë dhe tani është përgjegjësia jonë të vazhdojmë atë mentalitet të ekipit të femrave të SHBA-së”.

Ky mentalitet ka të bëjë me fitoren, diçka që shumica e njerëzve e presin ta bëjnë përsëri edhe në Australia dhe Zelanda e Re. Skuadra numër një e FIFA-s, një rekord që e mban prej 13 vitesh, është favorite për ta ngritur sërish trofeun prestigjioz.

Pavarësisht pritshmërive, lojtaret e kanë përsëritur vazhdimisht idenë se “presioni është privilegj” dhe se në fakt është diçka që i ndihmon ato të lulëzojnë. “Dëshironi të jeni në krye, dëshironi të jeni skuadra më e mirë. Pa dyshim, ndonjëherë është e vështirë, por ky ekip historikisht e ka trajtuar shumë mirë dhe ka qenë konsistent me të,” tha mesfushorja Kriste Mewis disa ditë më parë se Shtetet e Bashkuara të nisnin turneun e tyre kundër Vietnamit. “Ne jemi të vendosur të vazhdojmë kështu”.

Kampionet e Lojërave të Azisë Juglindore 2023 do të dridhen nga perspektiva për t’u përballur me kampionët në fuqi. Në turneun e tyre të fundit, Shtetet e Bashkuara mposhtën Tajlandën 13-0 , më së shumti gola të shënuar ndonjëherë në një Kupë Botërore. Do të duhet diçka e veçantë për ta penguar këtë skuadër të fitojë kurorën e tyre të pestë.

Previous articlePërdornin qendër masazhesh për prostitucion, arrestohet 24-vjeçarja, procedohen 3 vajza në Tiranë
Next articleKoreja e Veriut lëshon dy raketa si përgjigje ndaj nëndetëses amerikane