Home Bota SHBA s’beson se rebelët kanë përdorur armë kimike

SHBA s’beson se rebelët kanë përdorur armë kimike

carneyShtetet e Bashkuara nuk besojnë se rebelët sirianë kanë përdorur armët kimike.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Jay Carney, ka thënë se ka më shumë gjasa që forcat qeveritare të kenë përdorur armatimin e tillë.

“Jemi shumë skeptikë ndaj sugjerimeve apo akuzave se opozita ka përdorur armë kimike. Jemi më shumë të prirë të besojmë se regjimi i (presidentit) Assadit është përgjegjës, nëse armët e tilla janë përdorur në Siri”, ka thënë Carney.

Komentet vijnë pasi Carla Del Ponte, hetuese e OKB-së për Sirinë, u ka thënë mediave zvicerane se rebelët sirianë kanë përdorur armë kimike, përkatësisht gaz sarin.

Previous articleSulme në Bagdad, 17 të vrarë
Next articleBuja vizitë zyrtare në Itali dhe Turqi