Home Bota SHBA mirëpret lirimin e opozitarëve ukrainas

SHBA mirëpret lirimin e opozitarëve ukrainas

largea_yuri1365494837Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur lirimin e liderëve të opozitës në Ukrainë, njëherësh aleatë të ish-kryeministres së burgosur, Yulia Tymoshenko.

Të dielën, presidenti i Ukrainës, , ka falur ish-ministrin e Brendshëm, Yuriu Lutsenko, i cili ishte dënuar me 4 vjet burgim, për shkak të “abuzimeve me detyrën zyrtare”, si dhe pesë të dënuar të tjerë.

Në Uashington, zëdhënësja e Këshillit për Siguri Kombëtare, Caitlin Hayden, ka thënë se ky “është një hap i rëndësishëm në adresimin e shqetësimeve për demokraci dhe sundim të ligjit në Ukrainë”.

Previous articleLiderët botërorë kujtojnë Thatcherin
Next articleKosova shënon sot pesëvjetorin e miratimit të Kushtetutës.