Home Kulture Sevasti Qiriazi, gruaja që hodhi bazat e një shkolle laike në Shqipëri

Sevasti Qiriazi, gruaja që hodhi bazat e një shkolle laike në Shqipëri

Më 24 shkurt 1871 lindi Sevasti Dako Qiriazi, arsimtare, veprimtare e çështjes kombëtare.

Ishte atdhetare dhe nismëtare e organizimit të arsimit shqiptar për femra. Naim Frashëri ishte ai që i dha mundësi Sevasti Qiriazit të studionte në kolegjin me emër “Robert Kolegj” në Stamboll e të luante një rol aktiv në arsimimin e grave.

Ajo qe e para grua shqiptare që studioi në këtë institucion amerikan, të cilin e kreu në qershor 1891. Me t’u kthyer në Shqipëri, Sevastia  mori pjesë në ngritjen e shkollës së vashave, në Korçë, më 1891.

Motrat Qiriazi ishin mësueset dhe edukatoret e para të shkollës së vashave nga e cila dolën shumë emra të njohur, që kontribuuan, jo vetëm në fushën e arsimit, por u bënë edhe luftëtare të njohura të çështjes kombëtare. Kjo shkollë është edhe fillimi i një shkolle mbi baza laike.

Pas Luftës së Parë Botërore, kjo shkollë njihej ende me emrin e familjes Qiriazi. Sevasti Qiriazi mori pjesë edhe në Kongresin e Manastirit, ku u mor kryesisht me përgatitjen e teksteve shkollore.

Me të shoqin, gazetarin dhe shkrimtarin Kristo Anastas Dako e me të motrën Parashqevi ajo vajti në Rumani e prej andej emigroi në Shtetet e Bashkuara, ku bashkëpunoi me të përdyjavshmen “Yll’ i mëngjesit”. Vdiq më 30 gusht të vitit 1949.

Previous articleSpektakël i Di Maria-s, argjentinasi bën “engjëllin” për Juve-n: E.League e rëndësishme për ne
Next article“Paratë e shqiptarëve shpërdorohen nga korrupsioni i shfrenuar qeveritar”, Meta: Armike e interesit publik, kjo qeveri i urren shqiptarët e thjeshtë