Home Sport Serbit iu desh të “përpijë” festimin me shqiponjë të golave nga Rashica,...

Serbit iu desh të “përpijë” festimin me shqiponjë të golave nga Rashica, mediat serbe e quajnë festim skandaloz

Mediat serbe sot po merren me festimin e golave të shënuara dje nga futbollisti vushtrrias pjesë e përfaqësueses së Kosovës Milot Rashica, që sipas “Novosti” festoi me shqiponjën e “Shqipërisë së Madhe” dy golat e shënuara dje për fitoren e Verderit, ndërsa të gjithë këtë u dashtë ta “përpijë” futbollisti serb Milosh Veljkoviç, shkruan “Bota Sot”.

Ky akt është quajtur skandal nga serbët dhe promovim i “Shqipërisë së Madhe” në Bundesligë duke e vënë  Milot Rashicën në qendër të vëmendjes pas ndeshjes së mbrëmshme Verder-Volfsburg që u fitua nga Verder.

Vëmendja kryesore sipas mediave serbe ishte te golashënuesi I dyfishtë Milot Rashica i lindur në vitin 1996 në Vushtrri.

Rashica sipas këtyre mediave ka ka kaluar seleksionet shqiptare ndërsa në vitin 2016 ka vendosur që të “ndryshoj nënshtetësinë”  dhe të luaj për përfaqësuesen e Kosovës, duke festuar njërin nga dy golat me shqiponjë si Xhaka e Shaqiri  në ndeshje Shqipëri-Serbi.

Sulmuesi i Verderit ka bërë shqiponjën duke krijuar me gishta simbolin e “Shqipërisë së Madhe, pa pyetur si do ndihet bashkë-lojtari i tij serb Millosh Veljkoviç .

Previous articleShkencëtarët paralajmërojnë: Shikimi i filmave për të rritur – shumë i rrezikshëm për shëndetin
Next articleTë dhënat zyrtare/ Publikohet bilanci paraprak për adresimin e pasojave të tërmetit të 26 nëntorit