Home Rajoni “Serbia, regjim autokratik e lidhur ngushtë me Kremlinin”, Kurti: Projekti politik i...

“Serbia, regjim autokratik e lidhur ngushtë me Kremlinin”, Kurti: Projekti politik i shkëmbimit të territoreve ka dështuar, por…

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se shkëmbimi i territoreve me Serbinë ka dështuar si projekt politik, por ideja ekziston ende.

Në një intervistë për Al Jazeera, kreu i ekzekutivit kosovar ka deklaruar se shkëmbimi nuk të ndodh, pasi sipas tij ajo është një formulë për luftë.

Mes tjerash, Kurti është shprehur i sigurt se presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, është nostalgjik për kohën kur flitej për shkëmbim territorial.

“Jam shumë i sigurt se presidenti i Serbisë është nostalgjik për ato kohë. Që do të thotë se projekti politik i shkëmbimit të territoreve ka dështuar. Por, përsëri, ideja s’ka vdekur. Nostalgjia nuk është një ndjenjë me të cilën mund të kemi progres. Shkëmbimi nuk do të ndodh. Shkëmbimi është një formulë për luftë. Kurrë nuk mund të kesh kufi perfekt etnik”.

 

 

“Gjithmonë do të ketë njerëz që do të ndjehen që janë në anën e gabuar. Ajo që kemi nevojë është republikat të kenë marrëdhënie normale. Demokracitë nuk luftojnë me njëra-tjetrën. Tensionet që i kemi me Serbinë janë sepse ne jemi vend demokratik dhe ata janë regjim autokratik me lidhje të afërta me Kremlinin”, ka thënë kryeministri Kurti.

Ai ka folur edhe për krizën e shkaktuar nga vendosja e barrikadave në veri të Kosovës.

“Kriza nuk ka përfunduar ende sepse Kosova dhe Serbia kanë raporte jonormale. Ne kemi nevojë për një marrëveshje për normalizimin e plotë të raporteve, në qendër njohjen reciproke…”, ka theksuar ai, duke shtuar se kriza nuk ka përfunduar sepse strukturat ilegale janë kthyer së fundi në grupe kriminale dhe kanë ngritur 16 barrikada gjatë dhjetorit.

Ai ka mohuar t’i ketë dhënë garanci Beogradit për mos arrestimin e kriminelëve që janë në listën e zezë të SHBA-së.

“…Natyrisht, jo. Garancia e vetme si qeveria demokratike është barazia për të gjithë, kushtetutshmëria nëpër të gjitha komunat e Kosovës, rritja ekonomike dhe mirëqenia sociale…Nuk mund të jap garanci për kriminelët që janë të listat e zeza të SHBA-së…”.

Previous articleZelenskyy: Ndihma më e fundit ushtarake e Uashingtonit, tejet e fuqishme
Next articleVIDEO/ Luks sheiku! Ja vila “madhështore” ku do jetojnë Ronaldo dhe Georgina në Arabinë Saudite