Home Rajoni Serbia, “dora e armatosur” e Putinit në Evropë, ja sinjalet që po...

Serbia, “dora e armatosur” e Putinit në Evropë, ja sinjalet që po jep Vuçiç se mund të plasë një luftë e re në Ballkan

Erërat e luftës janë gjithnjë e më kërcënuese në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi Evropian po lufton përkrah Volodymyr Zelensky-t, Beogradi, përmes gojës së presidentit Aleksandër Vuçiç, ka shprehur tashmë afërsinë e tij me Moskën, një aleat vendimtar strategjik (ekonomik dhe ushtarak). Jo luftës kundër rusëve, jo sanksioneve, pavarësisht se republika e lindur nga hiri i Jugosllavisë rrëfen vullnetin për t’u anëtarësuar në BE. Një kontradiktë në terma e nxitur edhe nga politika e luftës e zbatuar javët e fundit. Serbia demonstroi së fundmi publikisht sistemin e saj të ri raketor tokë -ajër HQ-22 , të dorëzuar nga Kina nëpërmjet një duzinë avionësh transporti kinez Y-20. Ky nuk është një “rast i izoluar”. Moska dhe Kina janë partnerët kryesorë të furnizimit ushtarak për Vuçiçin dhe  tanket T-72, avionët luftarakë MiG-29, helikopterët sulmues Mi-35 dhe dronët gjithashtu dallohen në “katalogun” e furnizuar Serbisë. Një arsenal që alarmon qeveritë e tjera të Ballkanit. Nuk është rastësi që pak ditë më parë presidenti i Kroacisë Zoran Milanovic, ndërsa ishte i angazhuar për të mbështetur Ukrainën, foli për një “aventurë shumë të rrezikshme” në lidhje me hyrjen në NATO të Finlandës dhe Suedisë . Gjithçka është e ndërthurur: rritja e presionit diplomatik, politik dhe ushtarak në mënyrë të pashmangshme do të kishte pasoja edhe në rajon, me Serbinë “dorën e armatosur” të Kremlinit që kërcënon fqinjët e saj dhe pjesën tjetër të kontinentit. Në vitin 2020, kujton Ap, zyrtarët amerikanë e kishin paralajmëruar Serbinë kundër blerjes së sistemit raketor HQ-22: në rast të hyrjes në Bashkimin Evropian, në fakt, Pekini do të ishte në pozitën e pakëndshme, që duhet të dialogojë me armiqtë e mundshëm, duke qenë në gjendje të vjedhë mjete ushtarake dhe sekrete. Për Vuçiçin, megjithatë, sistemi kinez është vetëm “një parandalues ??i fuqishëm” kundër agresorëve të mundshëm.

Alarmohet Kosova

Shefi i stafit të presidencës së Kosovës, Blerim Vela, e ka ngritur me shqetësim armatosjen e vazhdueshme dhe të pandalshme të shtetit serb. Ekspozimi i këtij armatimi, ka nxitur shqetësime të shumta edhe te zyrtarë ndërkombëtarë. Vela ka thënë se militarizimi i shpejtë i Serbisë është duke e rrezikuar paqen në rajon. “Serbia publikisht ekspozoi sistemin antiraketor kinez FK-3 me rreze të gjatë veprimi. Serbia është i vetmi vend në Evropë që ka pranuar dhe po operon me një sistem të tillë kinez. Serbia është duke u armatosur me shpejtësi dhe duke e rrezikuar paqen në rajonin tonë”, ka shkruar Vela përmes Twitter-it. Armatosja e Serbisë është bërë shqetësues gjatë muajve të fundit, veçanërisht prejse nisi lufta në Ukrainë.

Serbia vazhdimisht furnizohet nga kundërshtarët e Perëndimit

Edhe pse dy vjet më parë Serbia ishte paralajmëruar që ta ndërpriste furnizimin me armë, ajo prapë ka vazhduar kontraktimet e saj për dërgesë të armëve nga Rusia. Në vitin 2019, Serbia bleu një bateri nga Rusia, e cila përbëhet nga gjashtë sisteme. Së voni, një e tillë u përdor në luftën në Siri. “Panciri” arriti në Serbi vitin e kaluar, në disa pjesë, që u kompletuan në mars. Për herë të parë në territorin e Serbisë, “Pancir S1” hyri në tetor të vitit 2019. Krahas sistemit raketor rus S-400, ai u prezantua gjatë një manovre të përbashkët ushtarake ruso-serbe. Edhe Brukseli, edhe Uashingtoni reaguan ndaj furnizimit të Serbisë me sistemin raketor rus. Mirëpo, në pesë vitet e fundit, Ushtria e Serbisë bleu nga Rusia helikopterë Mi-17V-5, helikopterë luftarakë Mi-35M dhe sistemin raketor PVO “Pancir S1”. Pikërisht për shkak të bashkëpunimit me Rusinë, Serbia është në cak të kritikave nga Perëndimi, sepse si shtet kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, ajo nuk e ka harmonizuar ende politikën e saj të jashtme me atë evropiane.