Home Bota Scholz ‘shuplakë’ Putinit, ja vendimi i rëndësishëm që ka marrë për Ukrainën

Scholz ‘shuplakë’ Putinit, ja vendimi i rëndësishëm që ka marrë për Ukrainën

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot, së bashku me presidentin francez Emmanuel Macron, se Gjermania do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën.

“Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën për aq kohë dhe aq gjerësisht sa të jetë e nevojshme. Së bashku, si evropianë duke mbrojtur programin tonë evropian të paqes”, tha Solz në Paris, në një ngjarje të mbajtur në Sorbonë për të festuar miqësinë midis Gjermanisë dhe Francës me rastin e 60-vjetorit të traktatit të pajtimit midis Gjermanisë dhe Francës.

“E ardhmja e Europës bazohet në motorin me avull franko-gjerman”, theksoi gjithashtu kancelari gjerman.

Previous articleIniciativa e Pacollit/ Për një kohë të shkurtër grumbullohen mbi 100 mijë € për t’u dalë në ndihmë të prekurve nga vërshimet
Next articleZbardhet skema, si dyshuan për kolegun e tyre punonjësit e policisë së burgut. E futën për kontroll në një dhomë të veçantë