Home Bota Scholz: Nëse Kina dërgon armë në Rusi do të ketë pasoja

Scholz: Nëse Kina dërgon armë në Rusi do të ketë pasoja

Do të kishte “pasoja” nëse Kina do t’i dërgonte armë Rusisë për luftën në Ukrainë, deklaroi kancelari gjerman Olaf Scholz në një intervistë për CNN, duke thënë megjithatë se ai është mjaft optimist se ”Pekini do të përmbahet nga një gjë e tillë”.

I pyetur nëse ai mund të imagjinonte sanksionimin e Kinës nëse ndihmon Moskën, Scholz u përgjigj: “Unë mendoj se do të kishte pasoja, por tani jemi në një fazë ku po e bëjmë të qartë se kjo nuk duhet të ndodhë dhe unë jam relativisht optimist se do të jemi. sukses me kërkesën tonë, por do të duhet të verifikojmë”.

Presidenti Joseph R. Biden, Jr. mirëpriti sot në Shtëpinë e Bardhë kancelarin Olaf Scholz të Gjermanisë për të riafirmuar marrëdhëniet e forta dypalëshe midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë”, thuhet në një deklaratë zyrtare nga Shtëpia e Bardhë. /os/

Previous articleAlibeaj fton kandidatët e Primareve të futen në zgjedhjet e 14 majit me logon e PD-së
Next articleDemokratikisht, juridikisht, moralisht dhe politikisht-Basha reformatori triumfator