Home Rajoni Samiti i BE/ EuObserver: Greqia nuk ka ftuar Ramën për shkak të...

Samiti i BE/ EuObserver: Greqia nuk ka ftuar Ramën për shkak të ‘Belerit’

Samiti i sotëm mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe drejtuesve të BE është komentuar edhe nga mediat e huaja. Sipas ‘EuObserver’, Shqipëria nuk do marrë pjesë në këtë samit për shkak të marrëdhënieve të tensionuara të Shqipërisë-Greqisë nga çështja ‘Beleri’.

“Kryeministri shqiptar Edi Rama nuk do të marrë pjesë në bisedime, duke reflektuar pikën e ulët të marrëdhënieve diplomatike mes Athinës dhe Tiranës. Rama nuk ishte i ftuar, por ishte zyra e presidentit shqiptar Bajram Begai, i cili e refuzoi ftesën, sipas shtypit grek. Syriza, partia kryesore opozitare e Greqisë, tha në një deklaratë të dielën se ishte kryeministri që nuk e kishte ftuar homologun e saj shqiptar “për shkak të çështjes Beleri”.“- shkruhet në artikull.

SHKRIMI I EuObserver:

Presidentja e Komisionit të BE Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel do të ndjekin të hënën (21 gusht) një darkë jozyrtare mbi zgjerimin e BE në kryeqytetin grek Athinë.

Në tetor, komisioni do të raportojë, siç bën rregullisht, mbi ecurinë e negociatave me vendet e Ballkanit, përpara se liderët evropianë të vendosin nëse do të hapin negociatat e plota të pranimit. Një vendim pritet në samitin e BE-së në dhjetor.

Megjithëse makineria evropiane nuk është ende plotësisht funksionale, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis do të presë një numër liderësh evropianë për të shënuar 20 vjetorin e Deklaratës së Selanikut të vitit 2003, ku liderët evropianë dhe të Ballkanit Perëndimor ranë dakord që e ardhmja e Ballkanit duhet të ketë një evropian. Prespektive.

Takimi do të mbledhë së bashku liderët e Serbisë, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut, Bosnjë dhe Hercegovinës, Kosovës, Rumanisë dhe Kroacisë, ndër të tjera.

Dhe megjithëse nuk ka asnjë konfirmim apo mohim zyrtar për arsye sigurie, liderët evropianë presin një vizitë edhe nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, raportoi shtypi grek .

Udhëheqësi ukrainas po viziton edhe një herë vende të ndryshme evropiane, përfshirë Suedinë, Danimarkën dhe Holandën, në kërkim të mbështetjes ekonomike dhe ushtarake për të siguruar të ardhmen e një vendi në luftë.

Përveç këtij mysafiri të mundshëm surprizë, do të ketë edhe një mungesë të dukshme.

Kryeministri shqiptar Edi Rama nuk do të marrë pjesë në bisedime, duke reflektuar pikën e ulët të marrëdhënieve diplomatike mes Athinës dhe Tiranës.

Rama nuk ishte i ftuar, por ishte zyra e presidentit shqiptar Bairam Begai, i cili e refuzoi ftesën, sipas shtypit grek.

Syriza, partia kryesore opozitare e Greqisë, tha në një deklaratë të dielën se ishte kryeministrja që nuk e kishte ftuar homologun e saj shqiptar “për shkak të çështjes Beleri”.

Rasti ka të bëjë me Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim që prej muajit maj me dyshimin për blerje votash. Beleri është një emigrant grek, i cili fitoi zgjedhjet për kryebashkiak në Himare, në jug të Shqipërisë, por ende nuk ka mundur të marrë detyrën.

Syriza tha gjithashtu se darka joformale nuk duhet të jetë “një tjetër mundësi e marrëdhënieve me publikun” dhe se do të prezantohen nisma konkrete për ngritjen e Ballkanit Perëndimor. Nëse Zelensky shfaqet, “presim që të dërgohen mesazhe edhe për problemin e Qipros”, shtoi partia opozitare.

Previous articleKompanitë e huaja nuk mirëmbajtën helikopterët Cougar, FA konsulent për vlerësim dëmi
Next articleRihapet tenderi për regjistrimin e pasurive në fshatrat me potencial turistik