Home Sport Rusia në çerekfinale, organizatorët e Botërorit akuzohen për doping

Rusia në çerekfinale, organizatorët e Botërorit akuzohen për doping

Rusia është kualifikuar për në çerekfinale, pasi mundi Spanjën në fazën 1/8-ave. Por në disa media ndërkombëtare po flitet se organizatorët kanë përdorur substanca dopingu për të arritur deri në këtë nivel. Ndërkohë, nuk ka prova konkrete, por skepticizmi rritet nga dita  në ditë.

I pari që ka dyshuar në lidhje me këtë ka qënë Drejtori Ekzekutiv i Agjencisë Antidoping në SHBA, Travis Tygart. Me anë të një interviste për USA Today, teksa ka përmendur programin doping të sponsorizuar nga shteti për Olimpiadën e vitit 2014.

“Ne jemi do e marrë si të besuar se këtë herë është ndryshe nga ajo që ndodhi në Sochi, ndonëse ata vetëm po qeshin pas shpine”.

Rusia po kalon një formë të mirë, pasi ka zhvilluar një lojë shumë interesante, teksa eliminoi edhe Spanjën, por Tygart thotë se e gjitha është “një farsë”.

“Ne e dimë dhe është fakt se qeveria e Rusisë në Lojërat Olimpike Dimërore 2014 në Sochi pat mundësinë për të ushtruar krenari dhe pushtet kombëtar në skenën ndërkombëtare dhe filloi të bënte analiza antidoping për atletët dhe të shkëmbejë mostrat e urinës për të arritur atë që ajo synonte të arrinte e cila po fitonte numërimin e medaljeve dhe dominonte Olimpiadën e saj në shtëpi “, tha Tygart për USA Today. “Kjo është ekspozuar. Kjo është e pamohueshme.

“Tani, ata janë duke pritur një tjetër ngjarje të madhe. Ne e dimë se sistemi i dopingut ka ekzistuar edhe pse vazhdojnë ta mohojnë atë, dhe ne gjithashtu e dimë se ka një lidhje të drejtpërdrejtë nga ai sistem me futbollin në Rusi”.

Në të vërtetë, ka prova të gjera të dopingut në futbollin rus, edhe nëse asnjë anëtar i skuadrës së Kupës Botërore 2018 nuk është shpallur fajtor. Të gjithë anëtarët e skuadrës së Kupës Botërore në Rusi 2014 ishin nën hetim të fundit bazuar në provat që rrjedhin nga Raporti i McLaren.