Home Bota “Rusia duhet të largohet nga territoret e pushtuara”, Ukraina hedh poshtë propozimin...

“Rusia duhet të largohet nga territoret e pushtuara”, Ukraina hedh poshtë propozimin e Putinit për armëpushim: Është hipokrizi!

Pak më parë, presidenti rus Vladimir Putin kërkoi nga Kievi zyrtar një armëpushim prej 36 orësh nga sulmet ushtarake.

Kjo kërkesë është hedhur poshtë nga Ukraina. Një zyrtar i lartë ukrainas deklaroi se propozimi i liderit rus nuk mund të pranohet dhe se një propozim i tillë nuk është asgjë më shumë se hipokrizi.

Mykhailo Podolyak shkroi në Twitter se një “armëpushim i përkohshëm” do të ishte i mundur vetëm kur Rusia të largohej nga territori që po pushton në Ukrainë.

“Së pari, Ukraina nuk sulmon territorin e huaj dhe nuk vret civilë, siç bën Rusia. Ukraina shkatërron vetëm pjesëtarët e ushtrisë pushtuese në territorin e saj… Së dyti, Rusia duhet të largohet nga territoret e okupuara – vetëm atëherë do të ketë një “armëpushim të përkohshëm”. Mbani hipokrizinë për veten tuaj”, tha këshilltari i presidentit Volodymir Zelensky.

Previous articleFatmira Hajdari: Ambasada amerikane më mori pasaportën, kur ma kthyen më anuluan vizën (kontradiktat që rënduan pozitat e ish- gjyqtares)
Next articleXhaxhai i kuksianit të vrarë për një birrë paralajmëron Dibran Hoxhajn: Nëse Kobra lirohet, do të …