Home Bota Rrëfimi tronditës i Prince Harry: Ajo komplotoi për kurorën. Babai im nuk...

Rrëfimi tronditës i Prince Harry: Ajo komplotoi për kurorën. Babai im nuk duhej të martohej me Camilla-n

Princi Harry vazhdon të trondisë. Duka pohon gjithashtu se ai dhe vëllai i tij William ‘e lutën’ Princin e atëhershëm të Uellsit që të mos martohej përsëri pas vdekjes së Princeshës Diana, nga frika se ajo do të ishte ‘njerka e tyre e keqe’.

Princi Harry ka akuzuar në mënyrë sensacionale Camilla-n për komplot për t’u martuar me Charles, për të marrë kurorën dhe për rrjedhje të historive në shtyp, në kujtimet e tij.

Në një pasazh të jashtëzakonshëm në autobiografinë e tij eksplozive, të titulluar Spare, Duka i Sussex-it shkruan: “Menjëherë pas takimeve tona private me të, ajo filloi të zhvillonte strategjinë afatgjatë, një fushatë drejt martesës dhe me kalimin e kohës, Kurorës (me bekimin e babait tonë, besoj).

“Në të gjitha gazetat filluan të shfaqen lajme për bisedat e saj me Willy-n, histori që tregonin shumë detaje të vogla, asnjëra prej të cilave nuk vinte nga vëllai im, natyrisht.”

 

 

Duka pohon gjithashtu se ai dhe vëllai i tij William ‘e lutën’ Princin e atëhershëm të Uellsit që të mos martohej përsëri pas vdekjes së Princeshës Diana, nga frika se ajo do të ishte ‘njerka e tyre e keqe’.

Charles ishte përpjekur të fitonte mbi djemtë e tij përpara se t’i kërkonte publikut të pranonte Camillan, pretendon libri. Më pas, Harry thotë çuditërisht, se takimi me bashkëshorten e ardhshme të Mbretëreshës për herë të parë ishte si një ‘injeksion’.

Ai shkruan: ‘Mbaj mend që pyesja veten nëse ajo do të ishte mizore me mua; nëse do të ishte si të gjitha njerkat e liga në tregimet që kisha lexuar’. Në librin e tij, i cili është botuar në Spanjë, Harry e quan gjithashtu Williamin ‘armikun e tij kryesor’ dhe ‘të kundërtën polare’ të vetes, si dhe përshkruan momentin kur babai i tij Charles i tha se nëna e tyre Diana ishte vrarë në një aksident automobilistik në Paris.

Harry akuzon vëllanë e tij më të madh se ishte agresori gjatë largimit të tij dhe Meghan, duke pretenduar se marrëdhënia e tyre është tensionuar dhe dëmtuar aq shumë sa Princi i Uellsit vetëm do ta ‘përqeshë’ atë. Duka zbulon se ai mbajti një takim sekret me William dhe Charles disa orë pas funeralit të Princit Philip në prill 2021 – afër varrit të mbretit Edward VIII dhe Wallis Simpson – por tha se babai dhe vëllai i tij nuk donin ta dëgjonin dhe pretendonin se nuk e kuptonin pse kishte emigruar.

Sulmet e tij ndaj William dhe Charles zbulohen në fillim të versionit spanjoll të librit të tij ‘Spare’. Aty libri quhet “En La Sombra”, që përkthehet “Në hije”, dhe fillon me dedikimin: “Për Meg, Archie dhe Lili… dhe, natyrisht, nënën time”.

Libri nuk pritet të dalë në Britaninë e Madhe deri të martën në mëngjes, por fragmente të ndryshme janë zbuluar në shtyp./ bota.al

Previous articleShqiptarët i shpenzojnë paratë për ushqime, ilaçe e shkollim; evropianët për transport, restorante, argëtim e shtëpinë
Next articleBiseda e papublikuar mes Ramës, Berishës dhe Hajdarit më 1991