Home Bota Rivali i Erdoganit: Të gjithë migrantët do t’i dërgoj në shtëpi

Rivali i Erdoganit: Të gjithë migrantët do t’i dërgoj në shtëpi

Lideri i opozitës turke, Kemal Kilicdaroglu, është zotuar të enjten se do t’i kthejë nëpër vendet e tyre miliona migrantë, në rast se fiton në balotazhin e 28 majit.

Në rundin e parë, asnjëri kandidat nuk ka arritur të fitojë mbi 50 për qind të votave për pozitën e presidentit.

Ai, po ashtu, pritet të takohet edhe me Sinan Oganin – figurë e të djathtës ekstreme, i cili i ka fituar 5.2 për qind të votave, në garën për president.

Të enjten, ai ka folur me ton më të ashpër, sesa në fazën e parë të fushatës.

“Erdogan, ju nuk i keni mbrojtur kufijtë dhe nderin e shtetit”, ka thënë Kilicdaroglu, ish-shërbyes civil.

“Ju keni sjellë me qëllim mbi 10 milionë refugjatë në këtë shtet. Sapo të jem në pushtet, do t’i dërgoj të gjithë në shtëpi”.

Ogan ka thënë se ai do të mbështesë vetëm kandidatin që merret me çështjen e migrantëve dhe e lufton “terrorizmin” – referencë në Turqi për militantët kurdë.

Previous articleKursi i këmbimit bën kthesën e fortë pas zgjedhjeve, euro zbret pranë niveleve të fillimit të fushatës, ja çfarë pritet të ndodhë në ditët në vijim
Next articleIlir Meta trafikant droge dhe i korruptuar, Evi Kokalari zbardh informacionet e kongresmenëve amerikanë për ortakun e Sali Berishës