Home Aktualitet Reduktohet aktiviteti sizmik në vendin tonë, sizmiologët: Nuk ka më vend për...

Reduktohet aktiviteti sizmik në vendin tonë, sizmiologët: Nuk ka më vend për panik

Edhe pse kanë kaluar dy javë nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit, lëkundjet e tokës vazhdojnë. Por sizmiologu Edmond Dushi thotë se është normale vijimin aktivitetit sizmik, dhe se, gjatë natës janë regjistruar disa mikrotërmete, ku vetëm një ishte me magnitude të lartë 4.1 i shkallës rihter.

Specialisti shpjegon se ndryshimi i të dhënave të qendrës europiane me ato të Institutit të Gjeoshkencave vjen pasi EMSC shërben si arkiv dhe nuk bën matje të kontrolluara. Madje të dhënat i merr edhe nga Shqipëria.

Sizmiologu Edmond Dushi këmbëngul se aktiviteti sizmik që nga tërmeti i fortë i 26 nëntorit ka ardhur duke u reduktuar.

Previous articleNjoftim/ UAMD nis mësimin. Ceremoni solemne për viktimat e tërmetit
Next article“Tryezë me PS”, Paloka i përgjigjet Ramës në emër të PD: Shqiptarët nuk duan një kryeministër që i mbush ditët me shfaqje të shëmtuara