Home Sport “Rastit Vinicius”! Guardiola pesimist për ndaljen e racizmit në stadiumet e Spanjës

“Rastit Vinicius”! Guardiola pesimist për ndaljen e racizmit në stadiumet e Spanjës

Guardiola po reagonte ndaj fyerjeve raciste që Vinicius Jr pësoi të dielën e kaluar, gjatë një ndeshjeje të La Ligës të humbur nga Real Madrid në Valencia (1-0), dhe që ngjalli zemërim në Spanjë dhe më gjerë.

I pyetur në një konferencë për shtyp të premten nëse La Liga duhet të mësojë nga Premier League, e cila ka marrë një qëndrim të papranueshëm për këtë temë, Guardiola u përgjigj: “Ata duhet. Këtu, ata janë jo fleksibël. Ata e dinë se çfarë duhet të bëjnë”.

Ish-lojtari dhe trajneri i FC Barcelona, ​​megjithatë, ishte mjaft skeptik për aftësinë e Spanjës për ta arritur këtë plotësisht. “Mund të shpresojmë se gjërat do të përmirësohen pak në Spanjë, por unë nuk jam optimist. E njoh pak vendin. Drejtësia mund të ndihmojë për ta bërë këtë, por, në të njëjtën kohë, a do të ndryshojë vërtet diçka në Spanjë?”

Përballë trazirave të shkaktuara nga fyerjet e drejtuara ndaj Vinicius, tashmë të shënjestruar në disa raste nga fyerjet dhe sjelljet diskriminuese, autoritetet spanjole kanë premtuar se do të veprojnë fuqishëm për të forcuar luftën kundër racizmit në La Liga.

Previous articleScottie Pippen akuzon Jordanin: “Ai ishte një lojtar i tmerrshëm”
Next articleGuardiola zbulon çelësin e suksesit të finaleve… ”pushimi!”