Home Rajoni Raportohet se Daçiq e ka fyer Gërvallën pas mbledhjes së Këshillit të...

Raportohet se Daçiq e ka fyer Gërvallën pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit

Raportimet çdo gjashtëmujore në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ku shpaloset i ashtuquajturi raport i UNMIK-ut kryesisht kthehet në folklor të brendshëm edhe në Kosovë edhe në Serbi – se kush kujt ia tregoi vendin tjetrit. Edhe ky i fundit nuk përbënte përjashtim.

As Daçiq nuk qëndroi i heshtur duke ia rikujtuar Gërvallës se ishte vetë ajo që kishte mbledhur dhe deponuar dëshmi kundër ish-Presidentit Hashim Thaçi dhe ish-Kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli në Gjykatën Speciale. Kjo u shndërrua në brum për debat të ashpër edhe në vend.

Megjithatë, ky i fundit, me t’u kryer seanca e Këshillit të Sigurimit, kaloi përreth delegacionit shqiptar të Kosovës, duke e provokuar ministren e jashtme, Donika Gërvalla. Është raportuar gjerësisht edhe nga të pranishëm atje se Daçiq e ka fyer Gërvallën edhe në trajta etnike e gjinore, ndonëse një reagim zyrtar nuk ka pasur.

“Pas mbylljes së takimit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara më 27 prill 2023, Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq e shau Ministren e Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla etnikisht dhe për nga gjinia. Kjo është e paprecedentë në Këshillin e Sigurimit”, ka shkruar në Twitter një përcjellës i ngjarjes.

Image
Previous articleMblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, Armando Duka mban në krah anëtarin që po hetohet për falsifikim
Next articlePse kundërofensiva eventuale e Ukrainës mund të shënojë momentin më të rëndësishëm të luftës