Home Politike Rama- Berisha dhe Fazlliç në mes/ Bashkë në investimin 2 miliard USD...

Rama- Berisha dhe Fazlliç në mes/ Bashkë në investimin 2 miliard USD për Portin e Porto Romano?!

Në datën 6 shkurt të vitit 2020 gjatë një vizite të Edi Ramës në Washington, gjatë konferencës së tij për mediet përpara largimit, në sallën me gazetarë vetëm pak metra përball tij, qëndronte biznesmeni serbo-boshnjak Damir Fazliç.

Siç duket në foton e mëposhtme biznesmeni është ulur në panelin përballë kryeministrit. Mediet në atë kohë por edhe Alfapress.al, e ka konfirmuar nga burime brenda delegacionit të kryeministrit të Shqipërisë se Damir Fazliç dhe Edi Rama në praninë e lobistëve, miq të përbashkët, janë takuar së bashku.

Nuk dihet tema e bisedës, por nuk është sekret që Fazlliç ka interesa dhe investime në Shqipëri të krijuara, që nga koha kur në pushtet ishte Sali Berisha. Në atë periudhë ai u bë i njohur për publikun shqiptarë, si një biznesmen i sulmuar vazhdimisht nga Rama dhe opozita e majtë.

Ai cilësohej si mik dhe bashkëpunëtor i Sali Berishës, duke e akuzuar për marrje tenderash në mënyrë abuzive. Sipas Ramës ai shpërblehej me tendera dhe lehtësira në blerje pronash në Port Romano, ku ishte planifikuar një Park i madh Energjitik. Të gjitha këto sipas Ramës në atë kohë bëheshin jo vetëm për përfitim të familjes Berisha por edhe në shkëmbim të lobimit që ai që kryente në Uashington pro tij.

Fazlliç mes Ramës dhe Berishës

Në argumentimin e “nongratës” britanike për Sali Berishën një nga akuzat kryesore me aq sa u bënë publike, ishte marrëdhënia e tij korruptive me biznesmenin Fazlliç në kohëur ka qenë kryeministër i vendit. Berisha e ka mohuar këtë, por shumë fakte të së kaluarës që do ti gjeni më poshtë vërtetojnë të kundërtën.

Në datën 7 dhjetor të këtij viti, vetëm një ditë përpara Samitit të BE-së në Tiranë kushtuar Ballkanit Perëndimorë dhe investimeve që do të bëhen në këtë rajon, “papritur” Damir Fazlliç u shfaq në Tiranë. Nuk dihet saktësisht qëllimi i kësaj vizite dhe kë ka takuar, por normalisht nuk ka qenë “turistike”. As nuk doli të përgënjeshtronte lidhjet në biznes me familjen Berisha dhe as nuk për ato me Ramën për të cilat është përfolur shumë në medie, gjatë këtyre 3-4 viteve të fundit.

Rama- Berisha dhe Fazlliç në mes/ Bashkë në investimin 2

Në “koincidencë” me prezencën në Shqipëri të biznesmenit serbo-boshnjak shumë të përfolur dhe që i ka shpëtuar drejtësisë në kohën e Sali Berishës, vetëm pak ditë pasi ai u kap nga paparacët rrugëve të kryeqytetit, në datën 12 dhjetor kryeministri Edi Rama prezantoi Portin e ri të zhvendosur të Durrësi në Porto Romano.

Plot 390 milionë euro do të kushtojë faza e parë e projektit për Portin e ri Tregtar të Durrësit në Porto Romano, nga të cilat 46% do t’i paguajë qeveria shqiptare, ndërsa 54% do të investohen në formë Partneritet Publik Privat nga firma ndërtuese që do të fitojë nga një garë ndërkombëtare. Në total investimi me gjithë shpronësimet do të shkojë në rreth 2 miliard dollarë

Projekti shtrihet në gjithsej 400 hektarë tokë në atë zonë ku përveç bazenit të ankorimit të anijeve dhe përpunimit të mallrave përfshinë, edhe linjën hekurrudhore që do ë lidhet me rrjetin kombëtarë dhe drejt Rinasit. Gjithashtu një rrjet i madh rrugësh janë të përfshira në projekt.

Pikërisht brenda vijës së projektit dhe në zonën ku është planifikuar rrjeti rrugor dhe ai hekurudhorë, Fazlliç, posedon hektarë të tërë toka të blera më çmim qesharak në kohën e Berishës kryeministër.

Por le të kthehemi pas në kohë dhe të kujtojmë një “koincidencë” tjetër:

Në datën 6 shkurt të vitit 2020 gjatë një vizite të kryeministrit Edi Rama, gjatë konferencës së tij për mediet përpara largimit, në sallën me gazetarë vetëm pak metra përball tij qëndronte biznesmeni serbo-boshnjak Damir Fazliç.

Siç duket në foton e mëposhtme biznesmeni është ulur në panelin përballë kryeministrit. Mediet në atë kohë por edhe Alfapress.al e ka konfirmuar nga burime Brenda delegacionit të kryeministrit të Shqipërisë se Damir Fazliç dhe Edi Rama në praninë e lobistëve miq të përbashkët janë takuar së bashku.

Rama- Berisha dhe Fazlliç në mes/ Bashkë në investimin 2

Nuk dihet tema e bisedës, por Fazlliç dihet që ka interesa dhe investime në Shqipëri të krijuara që nga koha kur në pushtet ishte Sali Berisha. Në atë kohë ai u bë i njohur për publikun shqiptarë, si një biznesmen i sulmuar vazhdimisht nga Rama dhe opozita e majtë. Ai cilësohej si mik dhe bashkëpunëtor i Sali Berishës, duke e akuzuar për marrje tenderash në mënyrë abuzive. Sipas Ramës ai shpërblehej me tendera dhe lehtësira në blerje pronash në Porto Romano ku ishte planifikuar një Park i madh Energjitik. Të gjitha këto sipas Ramës në atë kohë bëheshin, edhe në shkëmbim të lobimit që ai që kryente në Uashington pro Sali Berishës.

Si nisi të bëhet e çmuar toka në Porto Romano

Më vitin 2004, qeveria socialiste e ish-kryeministrit Fatos Nano i dha një koncesion një konsorciumi biznesmenësh vendas për të ndërtuar një terminal nafte për importimin e naftës dhe gazit natyror të lëngëzuar. Por ai nuk u realizua kurrë nga të majtët. Gjithsesi projekti mbeti.

Ndërkohë pas ardhjes së Berishës në pushtet në vitin 2005, Damir Fazlliç, me ndihmën e firmës ligjore Malltezi & Kola,finalizoi blerjen e një numri parcelash toke në Porto Romano në vitin 2007. Në 23 prill 2008, qeveria kryeministrit Sali Berisha e përcaktoi sërish zonën si një park energjetik dhe urdhëroi hartimin e një masterplani të ri.

Sipas masterplanit, parku energjetik do të zinte një sipërfaqe prej 810 hektarësh dhe do të përfshinte disa impiante energjetike dhe industriale.

Rama- Berisha dhe Fazlliç në mes/ Bashkë në investimin 2

Përveç terminalit të naftës, i cili u përfundua dhe filloi punën më 2009, plani për parkun energjetik përfshin depozita nafte dhe gazi të lëngshëm, një rafineri nafte, një depozitë magazinimi për kimikate, një impiant për trajtimin e bionaftës, një terminal për gazifikimin e gazit natyror të lëngëzuar dhe një park industrial me sipërfaqe 70 hektarë.

Gjithashtu qeveria përfshiu në këtë projekt një numër investimesh të tjera infrastrukturore në masterplan; Një autostradë 8.5 kilometra të gjatë që duhet të lidhë Porto Romanon me Durrësin, një linjë hekurudhore 9 kilometra të gjatë që do të lidhë zonën me rrjetin hekurudhor kombëtar dhe në prespektivëme Rinasin, investime për të siguruar furnizimin me ujë të ëmbël dhe ujë industrial në park, si dhe linja të reja të transmetimit të energjisë elektrike të tensionit të lartë.

Masterplani u miratua nga këshilli kombëtar për rregullimin e territorit në korrik 2009.

Rama- Berisha dhe Fazlliç në mes/ Bashkë në investimin 2

Pikërisht parcelat e tokës të blera nga Fazlliçi ishin planifikuar të kishin akses të drejtpërdrejtë te autostrada nën ndërtim, si dhe te linja hekurudhore e propozuar. Të gjitha u tenderuan që në atë kohë por nuk përfunduan asnjëherë, edhe sepse Fazlliç u përfshi për në një hetim dhe toka ju bllokua përkohësisht.

Sot në planin e “e ri” të Edi Ramës për Porto Romanon, nuk kemi më një Park Energjitik por një port detar, edhe pse ai prej kohësh ka shërbyer si “energjitik” pasi i i është dhënë Shefqet Kastratit për depozita nafte dhe gazi.

Brenda gjurmës së tij janë edhe tokat e blera nga Fazlliç nëpërmjet vajzës së Sali Berishës dhe bashkëshortit të saj. Por si u krye i gjithë ky operacion i cili sot bën bashkë Edi Ramën dhe Sali Berishën në një investim gjigant prej 2 miliard dollarësh?

Investigimi i BIRN me autorë Lindita ÇeladheLawrence Marzouk i datës 14/07/2014 me titull:  Rrethi i ngushtë i Berishës fitoi miliona nga pazaret e dyshimta me tokat

Rama- Berisha dhe Fazlliç në mes/ Bashkë në investimin 2

Vendimi i ish kryeministrit të Shqipërisë Sali Berisha për të transformuar një tokë kënetore të pavlerë në një pronë të lakmueshme ndihmoi familjen e tij dhe mikun kontrovers Damir Fazlliç të fitonin miliona euro, bëhet e ditur nga dokumente sekrete të siguruara nga BIRN

Porto Romano, një tokë e varfër në veri të Durrësit, qyteti i dytë më i madh i Shqipërisë, është vendi ku gjendet skeleti i ndryshkur i një fabrike kimikatesh të kohës sëkomunizmit, një fushë e madheme plehra të shpërndara gjithkund dhe disa objekte industriale tëhallakatura.

Ende pa e marrë veten nga ndotja e papenguar e kryer përgjatë dekadave, këneta qërrethon gjirin në Porto Romanoështë vendi më i pagjasë për t’u kthyer në një zonë bumi për pronat e patundëshme,i diktuar nga elita e politikës dhe biznesit në vend.

Megjithatë, në nëntor 2006, ndodhi pikërisht kjo gjë, kur vajza e Berishës, avokatja Argita Malltezi dhe kolegia e saj Flutura Kola, filluan të blejnë tokë me 10 euro për metër katror – dy herë më shumë se sa vlera e tregut.

Rreth 14 hektarë në kufijtë e një ‘parku energjetik’ të vogël të lidhur me portin u siguruan për klientin e tyre, biznesmenin e dyshimtë boshnjak dhe këshilltar të Berishës gjatë zgjedhjeve, Damir Fazlliç, i cili i pagoi ndërmjetësit e tij, direkt apo indirekt, më shumë se sa katër herëçmimin e tregut – 18 euro për metër katror.

Shpejt pasi transaksionet u mbyllën, Berisha mori një vendim kryeministror për të lëvizur kufirin e parkut energjetik, duke përfshirë aty dhe pronat e reja të Fazlliçit, i cili transformoi menjëherë një kënetë të pavlerë në një pronë me vlerë të lartë, si dhe rritiçmimin e saj me së paku tetë herë.

Vajza e Berishës, bashkë me ortaken e saj në kompaninë ligjore dhe ndërmjetësin e punësuar prej tyre, mund të kenë fituar gati 1.2 milionë euro nga shitja e tokës te Fazlliçi me çmim katër herë më të lartë se sa ai i tregut. Dokumente të papublikuara më parë, të siguruaranga BIRN, tregojnë 430 mijë euro fitime. Rreth 740 mijë euro të tjera u fituan në kesh dhe, si të tilla, nuk mund të gjurmohen.

Biznesmeni boshnjak Fazlliç e pa vlerën e tokës së tij, të regjistruar në emër të dy kompanive shqiptare, të rritej nga 1.7 në 4.2 milionë euro pas vendimit të Berishës. Nëse planet e tij për të zhvilluar zonën në një terminal nafte me vlerë 70 milionë euro do të vijonin, ai do të fitonte dhjetëramilionë euro.

Në vitin 2008, transaksionet tërhoqën vëmendjen e hetuesve shqiptarë kundër pastrimit të parave, të alarmuar nga përdorimi i “kompanive guackë” nga Fazlliç në Shqipëri, numri i shitjeve të kryera me kesh, çmimet e inflacionuara, si dhe përfshirja e kompanive të regjistruara në parajsat fiskale, Qipro dhe Karaibe.

Çështja ndaj Fazlliç u rrëzua më 2009 pasi prokurorët nuk siguruan dokumentet kyçe nga Bosnja dhe Qipro dhe nuk arritën tëgjurmonin origjinën e fondeve. Fazlliç nuk u akuzua kurrë formalisht për ndonjë shkelje dhe hodhi poshtë të gjitha aludimet.

Por një dosje dokumentesh të siguruara nga Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative (BIRN) tashmë ngre pyetje të reja mbi rolin qendror që Malltezi, përmes kompanisë së saj ‘Malltezi & Kola’, luajti në blerjen dhe shitjen e tokës, vlera e së cilës u rrit në mënyrë dramatike si rezultat i vendimeve zyrtare të babait të saj për ta përfshirë tokën në parkun energjetik.

Gjurmimi nga ana e BIRN i dokumenteve të kompanisë nga St Vincent dhe Grenadines në Karaibe deri në Moskë, zbuloi gjithashtu se moguli serb i energjisë Vojin Lazareviç ishte në zemër të marrëveshjes, duke financuar 2.5 milionë euro në llogarinë private bankare të Fazlliç në Shqipëri, përmes një rrjeti kompanish të regjistruara nëpër parajsa fiskale. Biznesmeni i dyshimtë shpreson të zhvillojë zonën në një kompleks të rëndësishëm energjetik.

As BIRN dhe as prokurorët nuk zbuluan ndonjë provë që të sugjeronte se Lazareviç financoi Fazlliç në mënyrë të paligjshme, megjithatëmoguli i energjisë nuk ka folur kurrë për përdorimin e parajsave fiskale apo pse transaksionet u kryen gjerësisht jashtë sistemit bankar.

Fazlliç, një mik i ngushtë dhe këshilltar i Sali Berishës, me miq të fuqishëm në Uashington, Londër dhe nëpër të gjithë Ballkanin, ka mohuar të ketë kryer ndonjë shkelje.

Sali Berisha, Argita dhe Jamarbër Malltezi, si dhe Flutura dhe Florenc Kola refuzuan të intervistohen nga BIRN apo t’i përgjigjen pyetjeve tona të detajuara.

Lazareviç gjithashtu refuzoi kërkesën për t’u intervistuar, duke thënë se ishte shumë i zënë, dhe gjithashtu refuzoi t’i përgjigjej me shkrim pyetjeve për lidhjet e tij me Fazlliç.

Bum pronash të patundëshme

Nga barraka pranë një moli në Porto Romano, Abdyl Mukaj e nxjerr jetesën duke shitur peshk të freskët për turistët gjatë muajve të verës.

Jeta e tij ka qenë një përpjekje për të nxjerrë bukën e gojës,kështu që, kur një banor i zonës, Kujtim Shahini, i kërkoi atij në vitin 2007 tëshistenjë hektar tokëmoçalishte me njëçmim dy herë më të lartë se tregu, ai e kapi shancin.

Toka i qe dhënë Mukajt nga shteti kur ai, si shumë fqinjë të tij, mori parcela toke në Porto Romano si kompensim pasi shteti i shpërnguli ata nga toka e paraardhësve tëtyre në veri të Shqipërisë, për të krijuar hapësirë për një hidrocentral të ri.

Pasi u ofruan një shumë të madhe parash për tokën me pak vlerë financiare apo emocionale, fshatarët nuk pyetën se kush po e blinte tokën apo pse.

Argita Malltezi, partnerja e saj në zyrën ligjore Flutura Kola, dhe bashkëshortët e tyre – Jamarbër Malltezi dhe Florenc Kola – kërkuan tokë pranë nënstacionit elektrik në Porto Romano për klientin e tyre Fazlliç dhe kompanitë e tij, Croën Acquisitionsdhe Alpha Shpk.

Bashkëshortët kërkuan për parcela të përshtatshme dhe punësuan një ndërmjetës vëndas – Shahinin – për të kryer blerjet vetëm me para kesh,nga nëntori 2006 deri në shtator 2007.

Shahini dhe Kola fillimisht ndihmuan për të siguruar nëntë hektarë tokë nga fshatarët për Crown Acquisitions,e cila u ble pothuajse e gjitha, sipas kontratës, për 18 euro për metër katror. Dokumenti i shitblerjes është mes më shumë se 1 mijë faqeve materialesh zyrtare të siguruara nga BIRN.

Por fshatarët i thanë BIRN se ata janë paguar vetëm 1,200 lekë [9.8 euro] për metër katror. Nuk është e qartë se kush përfitoi nga 700 mijë eurot diferencë mes kontratës dhe çmimit real. Shahini pranoi se ka marrë një pjesë ndërsa Fazlliçi, në një intervistë ekskluzive me BIRN, tha se negociatorëve të tij u takonte pjesa e tyre.

Dy nga nëntë parcelat që iu shitën Croën Acquisitions, në fakt, ishinblerë sakaq nga Shahini dhe Kola për t’iu shitur Fazlliçit me fitim.

Unë mora vetëm 1200 lekë për m2 – ky qe pazari”, tha fshatari Mukaj. “Kujtimi [Shahini] solli paratë në shtëpinë time me një fuoristradë të zezë”.

“1200 lekë për metër katror është çmimi për të cilin të gjithë fshatarët e shitën tokën – mund t’i pyesësh që të gjithë.”

Në fazën e dytë, Malltezët dhe Kolat blenë pesë hektarë tokënga fshatarët për më pak se 10 euro për metër katror, të cilën ia rishitën menjëherë kompanisë Alpha Shpk të Fazlliçit për 18 euro, duke fituar në këtë mënyrë 430 mijë euro. Rreth 150 mijë euro të tjera i janë paguar Florenc Kolës për blerje tokash, megjithëse nuk është e qartë nga dokumentet se për çfarë marrëveshjeje bëhet fjalë.

Çuditshëm, gjatë transaksioneve, Flutura Kola vepronte në disa raste njëkohësisht si shitëse e pronës, për shkak se ajo e kishte tokën nën pronësi me bashkëshortin e saj, por dhe si blerëse, duke qënë përfaqësuesja ligjore e Damir Fazlliç. Pasi tërhiqte fonde nga llogaria personale e Fazlliçit, ajo në fakt paguante veten dhe partneren e biznesit, Argita Malltezi për tokën.

Crown Acquisitions në fund u shit në qershor 2007 për 1.7 milionë euro te Altaria Research Limited, një kompani e regjistruar në Qipro dhe e kontrolluar nga Lazareviç.

Alpha Shpk iu shit kompanisë me bazë në Qipro, Irongold Ltd, gjithashtu e kontrolluar nga Lazareviç, për 1.25 milionë euro. Fazlliçi siguroi 300 mijë euro fitime.

Fazlliç pretendoi fillimisht, gjatë intervistës së tij të vetme televizive që kur skandali shpërtheu në tetor 2008,se Altaria Research Limited ishte “kompania e tij hollding në Qipro”. Si rezultat, ai pretendoi se nuk kishte siguruar fitime për shkak se po i shiste Croën Acquisitions – dhe tokat nën pronësinë e saj – vetes. Kur ai u mor në pyetje vitin që pasoi nga prokurorët, ai refuzoi të jepte emrin e pronarit për shkak se, tha ai, kjo mund të dëmtonte biznesin e tij.

Por kur u këmbëngul nga BIRN, gjatë intervistës me Fazlliç në qershor 2014, ai tha se kishte bashkëpronësi 50% me 50% te Croën Acquisitions dhe Alpha Shpk me Lazareviç, përmes Altaria Research Limited.

Kjo nuk është pasqyruar në dokumentet zyrtare në Qipro dhe Fazlliçi nuk qe në gjëndje të shpjegonte nëse ai nxorri ndonjë fitim nga shitja e pjesshme e tokës te Lazareviç.

Berisha mbrojti Fazlliçin

Kur u njoftua hapja e hetimit për pastrim parash në tetor 2008, Berisha bëri të pamundurën për të mbrojtur Fazlliçin nga ndonjë akuzë e mundshme, duke siguruar dhe largimin e tij nga vendi me avion privat.

Sipas një memoje të Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, të publikuar nga Wikileaks, inspektorët e ministrisë së drejtësisë u dërguan për të rrëmbyer dosjen me dokumente nga prokuroria. Prokurorët ranë pre e fushatave të njollosjes publike nga Berisha dhe madje u përballën me kërcënime për veprime ligjore nga Ministria e Brendshme.

Në qershor 2009, vetëm një muaj pasi prokurorët shqiptarë hoqën dorë nga hetimi për pastrim parash, Berisha miratoi planin që përfshinte parcelat e tokës së Fazlliçit në parkun energjetik të Porto Romanos.

Ndërsa toka nuk qe veçanërisht e çmuar kur u ble më 2007, Fazlliçi aplikoi me sukses për të ndërtuar një terminal të stërmadh nafte, duke e rritur vlerën e saj me tetë herë në krahasim me çmimin fillestar të tregut.

Kur iu kërkua të jepte llogari për rolin e vet në skandal, Berisha mbajti një konferencë për shtyp në mbrojtje të Fazlliçit, duke pretenduar se hetimi qe orkestruar “nga mafia” dhe këmbënguli se as Fazlliçi dhe as familja e tij nuk kanë përfituar prej postit të tij.

Ai argumentoi me kujdes se nuk e kishte shpallur Porto Romanon park energjetik, duke qenëse zona ishte shpallur e tillë më 2001. Por ai, gjithsesi, nuk shtoi se e kishte zgjeruar zonën e parkut për tëpërfshirë në të dhe tokën e mikut të tij.

Argita Malltezi nuk u intervistua kurrë nga hetuesit dhe roli i saj në blerjen dhe shitjen e tokës ka mbetur sekret deri tani. Duke folur në kushtet e anonimatit, burime pranë skuadrës së prokurorëve i thanë BIRN se ata thjesht ishin tepër të frikësuar në atë kohë për të thirrur vajzën e kryeministrit për ta marrë në pyetje.

Argita, bashkëshorti i saj Jamarbër dhe vëllai Shkëlzen, qenë lidhur me disa skandale korrupsioni gjatë qeverisjes së Berishës por nuk u përfshinë kurrë formalisht në asnjë hetim. Ata kanë mohuar gjithmonë të kenë bërë veprime të kundërligjshme.

Në deponimet para prokurorëve tëshqyrtuaranga BIRN, avokatja Flutura Kola dhe Jamarbër Malltezi pohojnë se ata kanë qenë të ndërgjegjshëm për potencialin e Porto Romanos në kohën kur filluan të blejnë tokën.

Jamarbër Malltezi tha: “Unë kisha informacion në lidhje me zhvillimin e asaj zone kështu që mendova se qe një biznes i mirë.”

Pasi shau prokurorët për “hetimin e tyre të motivuar politikisht”, ai shpjegoi se Fazlliçi thjesht ndodhi që qe personi i parë që u ofrua për të blerë tokën e tij.

Kola, në anën tjetër, shpjegoi se si ajo, bashkëshorti i saj dhe Malltezët patën punuar së bashku për të siguruar tokë për Fazlliçin në mënyrë që të nxirrnin fitime. Ajo pranoi se kishte “informacion që kjo zonë qe miratuar… nga qeveria si një zonë për ndërtimin e depozitave të naftës dhe hidrokarbureve”.

Fazlliç i tha BIRN se ai nuk kishte informacion paraprak nga Berisha por qe “100 për qind i sigurtë” se zona do të përfshihej në parkun e ri energjetik.

“A isha unë 100 për qind i sigurtë? Po, për shkak se qe shumë shumë logjike,” tha ai. “Por që Sali Berisha të më ketë telefonuar mua për të më thënë: ‘…ah, ti duhet të bësh këtë dhe atë, ky është thjesht një skenar filmash.”

Ai pranoi gjithashtu se tokës iu rrit çmimi si rezultat i vendimit të qeverisë, por këmbënguli se zgjerimi i parkut energjetik qe i pashmangshëm.

Fshatarët, nga ana tjetër, i thanë BIRN se ata “nuk dinin asgjë për planin”.

Me ndryshimin e qeverisë më 2013 dhe largimin e Berishës, disa besuan se plani i Fazlliçit do të dështojë me ardhjen në pushtet t ëPartisë Socialiste dhe të kritikëvetë tij.

Por boshnjaku thotë se po bën biznes si zakonisht dhe madje është takuar dhe me kryeministrin e ri Edi Rama dhe disa nga ministrat e tij.

“Berisha qe miku im personal dhe është ende miku im personal, por unë nuk kam marrë kurrë asgjë nga qeveria e tij dhe nuk bëra kurrë asnjë marrëveshje, publike apo private, me qeverinë e tij.”

Ai i tha BIRN se “nuk kishte probleme për të bashkëpunuar” me Ramën dhe skuadrën e tij, pavarësisht fyerjeve që ka marrë prej tyre.

“Unë shpresoj që artikulli juaj të mos ngacmojë kujtimet e tyre”, tha ai me shaka.

A do të kthehet fantazma e Porto Romanos për të përndjekur atë dhe familjen e Berishës? Për momentin as partia në pushtet dhe as prokurorët nuk duken të interesuar për të rihapur hetimet mbi marrëveshjet./Alfapress.al

Previous articlePse Berisha beson se serbët mund t’i ndëshkojë SHBA, kurse atë jo?
Next articleNjë përgjigjie për sulmet e mediave të Irfan Hysenbelliut