Home Kuriozitete Qymyri, përbërësi çudibërës për kujdesin e lëkurës sonë!

Qymyri, përbërësi çudibërës për kujdesin e lëkurës sonë!

Qymyri është një përbërës që bën çudi në lëkurën tonë. Ai mund të mbështesë aftësinë e lëkurës për t’u dukur e re. Ja se cilat janë disa nga ‘mrekullitë’ e këtij përbërësi…

1. Përmirëson aknet

Aplikimi më i favorshëm i produkteve të qymyrit është për aknet. Bakteret, vaji dhe qelizat e vdekura të lëkurës grumbullohen brenda poreve, duke prodhuar ënjtje, skuqje dhe acarim. Kjo është ajo që shkakton problemin e dhimbjes. Por ka qasje të panumërta për të menaxhuar aknet. Ndër këto opsione është qymyri i aktivizuar. Përshkueshmëria e tij e madhe dhe cilësitë antibakteriale ndihmojnë në largimin e baktereve që janë bllokuar në pore. Kjo mund të ruajë pastërtinë e lëkurës dhe të përmirësojë ndjeshëm pamjen e saj të përgjithshme.

2. Largon toksinat

Sipas hulumtimeve të shumta, maskat me qymyr të aktivizuar mund të ndihmojnë në largimin e ndotësve nga shtresat më të brendshme të lëkurës. Kjo është për shkak se bakteret dhe helmet tërhiqen nga qymyri. Si rezultat, individët do të kenë një fytyrë të pastër pasi të përdorin një maskë të mirë me përmbajtje qymyri.

3. Trajton pickimet e insekteve

Gjëja më e tmerrshme ndonjëherë mund të jetë një pickim insektesh. Megjithatë, fatmirësisht, ka maska me qymyr të aktivizuar që mund t’ju ndihmojnë. Për më tepër, do të ndihmojë në heqjen e çdo helmi që lëkura juaj mund të ketë thithur nëpërmjet helmit të insekteve. Në fund do të relaksojë lëkurën tuaj dhe do t’ju qetësojë.

4. Zvogëlon madhësinë e poreve

Përveç reflektimit të dobët, poret e zmadhuara në fytyrë janë një kontribues kryesor për problemet e lëkurës si puçrrat. Prandaj, zvogëlimi i madhësisë së poreve dhe restaurimi i shëndetit të lëkurës janë thelbësore. Cilësitë thithëse të vajit të qymyrit të aktivizuar do t’ju lejojnë të zhbllokoni poret dhe t’i mbani larg papapastërtitë. Pikat e zeza dhe pikat e bardha shkaktohen kryesisht nga ndotësit toksikë, të cilët qymyri do të ndihmojë në heqjen e tyre. Për më tepër, do të vini re se poret tuaja bëhen më të vogla sa më gjatë ta përdorni. Megjithatë, nuk ekzistojnë as hulumtime dhe as prova të besueshme për të mbështetur pohimin ose efektivitetin.

5. Dhimbjet e lëkurës

Vetitë antifungale dhe antibakteriale të qymyrit ndihmojnë në shërimin e lëkurës së lënduar. Përveç kësaj, është i shkëlqyeshëm për trajtimin e çrregullimeve të lëkurës si ekzema. Sidoqoftë, duhet të jeni të vetëdijshëm se nuk ka shumë prova për të mbështetur këtë pohim. Qymyri i aktivizuar mund të prodhojë rezultate të mira të lëkurës pavarësisht mungesës së provave. Për të aplikuar siç duhet substancën në fytyrën tuaj dhe për të arritur një lëkurë të mirë, ju vetëm duhet të mësoni se si ta përdorni atë.

Previous articleMeta: SPAK u vonua, me lekët e inceneratorëve Rama vodhi zgjedhjet
Next articleVdekja e Joy-t nga Kenia, shoqërohet në polici shoferi i kazinos në Tiranë ku punonte 22-vjeçarja