Home Bota Putin paranojak si Hitleri në ditët e fundit/ Si u mbyll lideri...

Putin paranojak si Hitleri në ditët e fundit/ Si u mbyll lideri rus në shtëpi duke refuzuar çdo takim

Disa vite më parë, unë jetoja në Kutuzovsky Prospekt, një nga rrugët e gjera radiale që të çon në qendër të Moskës dhe në rrugën e preferuar të autokolonës së Presidentit Vladimir Putin për në Kremlin.

Putinit nuk i pëlqente kurrë të udhëtonte me helikopterë, kështu që ekstravaganca me 18 automjete, duke përfshirë udhëtarët e jashtëm, një ambulancë dhe një varg limuzinash të zeza me xham të lyer, ishte një pamje e njohur.

Rreth 45 minuta para se të kalonte, rruga do të mbyllej – dhe dua të them e vulosur. Një person sigurie ishte vendosur në hyrje të ndërtesës sime të banesës duke penguar banorët të largoheshin.

Presidenti rus ka qenë gjithmonë i ndërgjegjshëm për sigurinë, por sot, në anën e humbur të ‘operacionit të tij special ushtarak’ në Ukrainë, për të cilin fajëson vetëm veten, Putini është më paranojak se kurrë.

Ai rrallë futet edhe në zyrën e tij në Kremlin tani, duke preferuar të bëjë biznes nga rezidenca e tij madhështore, e ngjyrosur me të verdhë, me shtylla në pronën e tij verore, Novo-Ogaryovo, në një periferi ekskluzive të popullarizuar me yjet e rock-ut dhe oligarkët në perëndim të Moskës.

Njerëzit vijnë tek ai nëse dhe kur dëshiron t’i shohë. Dhe gjithnjë e më shumë, ai nuk e bën.

Ai ka stafin e tij, truprojat e tij, ekipin e tij të shijuesve të ushqimit e kështu me radhë, por për muaj të tërë ministra, këshilltarë dhe ndihmës të lartë me të cilët dikur konsultohej shpesh, janë mbajtur në distancë. Pandemia e lehtësoi këtë  por ai nuk tregon asnjë shenjë se dëshiron të ndryshojë status quo-në.

Është e pamundur të mos kujtohen ditët e fundit të Adolf Hitlerit, kur një luftë që ai filloi po shkonte edhe kundër tij. Natyrisht, armiqtë e Putinit nuk janë në portat e Moskës siç ishin Hitleri në Berlin, megjithatë ka paralele në refuzimin e të dy liderëve për të dëgjuar këshillat dhe këmbënguljen e tyre për mikro-menaxhimin e manovrave ushtarake pavarësisht se nuk kanë përvojë për ta bërë këtë.

Dita për ditë, zakoni i Putinit është të zgjohet vonë, të notojë dhe më pas të fillojë punën. Ai nuk i beson internetit dhe insiston në informime në letër. Që nga pushtimi, prioritet kanë raportet ushtarake, pastaj dokumentet nga SFV, shërbimi inteligjent, që i tregojnë se çfarë po ndodh ndërkombëtarisht; pastaj raporti i FSB, shërbimi federal i sigurisë, për atë që po ndodh brenda Rusisë; dhe në fund një përmbledhje e veprimeve të elitës ruse miqve të tij oligarkë dhe armiq nga FSO, shërbimi federal i mbrojtjes.

Pastaj ai vendos se me kë dëshiron të flasë. Ai preferon videokonferencat sesa takimet ballë për ballë, pasi i jep atij kontroll mbi atë që dëgjon dhe çfarë jo.

Merrni, për shembull, një takim të fundit me kreun e Bankës Qendrore, Elvira Nabiullina. Ajo po shpjegonte ndikimin e pushtimit të Ukrainës në ekonominë e Rusisë dhe tha: “Kjo luftë po e derdh ekonominë në kanalizime.” Putin e ndërpreu bisedën.

Ne e dimë se Valery Gerasimov, shefi i shtabit të përgjithshëm, po punon ngushtë me Putinin, por në dukje më shumë si ndihmës sesa si këshilltar. Gerasimov është një veteran i ashpër i forcave të tankeve, ai ka qenë në vijën e parë – ukrainasit u përpoqën ta vrisnin me një sulm artilerie – dhe ai e di saktësisht se sa keq ka shkuar lufta për Rusinë. Por nuk ka asnjë shenjë se ai ka ndonjë ndikim te presidenti.

Në mënyrë intriguese, Pentagoni konfirmoi se Gerasimov foli me oficerin më të lartë ushtarak amerikan, gjeneralin Mark Milley, të enjten për herë të parë që nga fillimi i konfliktit. Përveç faktit se ata kishin rënë dakord të mbanin ‘linjat e komunikimit të hapura’, nuk janë zbuluar detaje të bisedës. Personalisht, jam i sigurt se kjo nuk është lufta që do të kishte bërë Gerasimov.

Ndërkohë, ministri i mbrojtjes i Putinit, Sergei Shoigu, 66 vjeç, i cili konsiderohet gjerësisht si i mbijetuari i madh politik i politikës ruse që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, po shihet më rrallë me presidentin, duke çuar në spekulime se ai është rreshtuar si bie djalë për dështimet ushtarake.

Vëzhguesit e përkushtuar të Kremlinit besojnë se Putini po kalon shumë nga koha e tij vetëm, duke menduar për luftën dhe duke menduar për strategjinë në terren – gjë që është alarmante për Rusinë, sepse historia na tregon se kjo është saktësisht e kundërta e asaj që ai duhet të bëjë.

Putini nuk ka absolutisht asnjë përvojë domethënëse ushtarake, pavarësisht se (si shumë politikanë) nuk është në gjendje të kalojë një tank ose një avion luftarak pa ndalur për një foto-op.

Si i ri, ai shmangu shërbimin kombëtar sepse shkoi në universitet (ai studioi drejtësi në Universitetin Shtetëror të Leningradit), ku studentët bënin trajnimin e oficerëve rezervë.

Ky ‘stërvitje’ përbëhej nga një marshim dhe disa ushtrime verore dhe Putini u diplomua si toger në artileri. Trajnimi rezervist pasuniversitar kërkonte një javë të çuditshme në shërbimin ushtarak çdo vit, por Putini u bashkua menjëherë me KGB-në e atëhershme dhe mund të kërkonte një përjashtim.

Ai ka këmbëngulur se ka ‘komanduar një bateri artilerie’ por e vërteta është se ai nuk ka urdhëruar asgjë. Ai është më shumë një fanboy ushtarak sesa një organizator ushtarak.

Kjo na sjell në zbulimin e sistemit të armëve lazer të Rusisë. Javën e kaluar, Kremlini pretendoi se gjenerata e tij e re e lazerëve do ta lejonte atë të shkatërronte satelitët që orbitonin 900 milje mbi Tokë në sekonda.

Në përgjigje tallëse, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se kjo i kujtoi atij kërkimin e nazistëve për një Ëunderëaffe – një armë e mrekullueshme – gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Në të vërtetë, ekziston një fjalë e urtë e vjetër ushtarake: amatorët flasin për taktikat, profesionistët flasin për logjistikën. Amatorët mendojnë se luftërat fitohen me armë të zgjuara ose me marifete strategjike dinake. Për profesionistët, është marrja e duhur e gjërave të mërzitshme që bën diferencën – duke u siguruar që ka karburant dhe municione të mjaftueshme dhe që trupat të kenë pajisje të mira dhe ushqime të nxehta. Në këtë, Rusia ka dështuar veçmas.

Hitleri shërbeu në Luftën e Parë Botërore, por ai nuk ishte gjeni ushtarak. As Joseph Stalin nuk ishte. Të dy filluan pjesën e tyre në Luftën e Dytë Botërore duke ndërhyrë në vendosjen e forcave të tyre – në rastin e Stalinit me pasoja katastrofike.

Ai ishte i sigurt se Hitleri nuk do të tentonte një pushtim të Bashkimit Sovjetik pas paktit të mossulmimit midis dy vendeve. Pastaj, kur vala e luftës u kthye në vitin 1941, ai refuzoi t’u besonte gjeneralëve të tij që i thoshin se një sulm ishte i afërt. Ai mendoi se ishte një komplot britanik për të nxitur telashe dhe si rezultat forcat sovjetike u shkatërruan pak a shumë në terren.

Stalini e kuptoi gabimin e tij dhe që nga ai moment i la gjeneralët e tij të vazhdonin me të. Hitleri nuk e mësoi kurrë atë mësim. Deri në fund, në bunkerin e tij poshtë rrugëve të Berlinit, ai po mikromenaxhonte trupat e tij.

Në studimet e inteligjencës ka një debat të gjatë nëse britanikët duhet të kishin vrarë Hitlerin, duke u dhënë shansin. Përgjigja është, para luftës, po. Por pasi filloi lufta, jo – sepse dikush kompetent mund ta kishte zëvendësuar atë. Në këtë aspekt, për momentin, Putini është miku më i mirë i Ukrainës.

Arsyeja pse ofensiva ushtarake e Rusisë ka shkuar kaq keq nuk është se forcat e saj janë të padobishme, por se ato janë përdorur aq keq. Ata nuk kanë qenë në gjendje të luftojnë ashtu siç janë menduar.

Ky është faji i Putinit. Ai ishte i bindur se ukrainasit nuk do të rezistonin, se ‘operacionet e tij speciale’ do të përfundonin brenda disa ditësh. Ai u tha gjeneralëve të tij se ata nuk kishin nevojë për furnizime të mëdha municioni, për të përgatitur terrenin e tyre ose për të vendosur linja furnizimi. Si rezultat, rrethimi i planifikuar i kryeqytetit Kiev u braktis dhe rusët u dëbuan nga zonat që morën herët.

Bjellorusia tashmë është pothuajse një vartësi ruse, dhe bashkimi i tre kombeve të mëdha sllave – Rusia, Ukraina dhe Bjellorusia – nën Moskën do të ishte arritje e madhe e Putinit. Tërheqja në lavdi do të nënkuptonte një arratisje nga lodhja e fushatës në zgjedhjet e vitit 2024, duke u pretenduar se kujdeset nëse pensionistët në Omsk po kujdesen siç duhet apo çfarëdo tjetër.

Tani ai ka ngecur. Ai nuk mund të tërhiqet, sepse oportunistët rreth tij do ta bënin atë si kokë turku për luftën në Ukrainë. Ai është mikromenaxhues i taktikave sepse po, është argëtuese dhe ai ndjen se po i jep formë botës, por ai e di që në fund të fundit qafa e tij është në linjë.

Sado keq të shkojnë gjërat, unë nuk mund ta shoh atë që i vjen fundi Hitlerit, në dorën e tij – ai është shumë pragmatist dhe ka ende njëfarë racionaliteti atje. Kur Putini e kuptoi se gjërat nuk po shkonin ashtu siç kishte forcat e tij në Kiev, ai shkurtoi humbjet e tij dhe mendoi, “OK, le të përqendrohemi diku tjetër”.

A mund të përdorë ai një armë bërthamore taktike? Tre muaj më parë do të kisha thënë jo. Tani ai është shumë më pak në kontroll. Në një rast dështimi total, ai mund të përshkallëzonte konfliktin, por në atë rast do të shpresoja që forcat e tjera të mbizotëronin.

Me gjithë fuqinë e tij, nuk ka Putinizëm, asnjë ideologji. Është thelbësisht e ndryshme nga ajo që ndodhi gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri në fund, kishte njerëz që ishin nazistë fanatikë, që besonin jo vetëm te Hitleri, por edhe te idealet e tij.

Putini është i rrethuar nga pragmatistë të pamëshirshëm. Nëse ai do të donte të godiste NATO-n, do të kishte njerëz që do të mendonin, “Apo, shefi po bëhet shumë i rrezikshëm”.

Ajo që është shumë e habitshme tani është se sa i izoluar duket të jetë Putini. Nuk ka shumë nga ata rreth tij që besoj se do të merrnin një plumb për presidentin. Sa herë, dhe sidoqoftë, Putini më në fund largohet, askush nuk do të qajë.

Rrëfimi i Mark Galeotti, profesor Nderi në Shkollën e Studimeve Sllave dhe të Evropës Lindore në Kolegjin Universitar të Londrës dhe autor i 24 librave mbi Rusinë, duke përfshirë një biografi të Vladimir Putin.