Home Bota ‘Putin nuk do të ndalet’/ Britania: Lufta në Ukrainë do të zgjasë...

‘Putin nuk do të ndalet’/ Britania: Lufta në Ukrainë do të zgjasë deri vitin tjetër

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace ka deklaruar se lufta në Ukrainë do të vazhdojë për të paktën edhe një vit.

Unë mendoj se Rusia ka treguar një shpërfillje të plotë, jo vetëm për jetën e popullit të Ukrainës, por për ushtarët e saj. E dini, ne jemi ulur këtu pas 12 muajsh dhe 188,000… Ushtarët rusë janë të vdekur ose të plagosur si një rezultat i këtij llogaritjeje dhe agresioni katastrofik të Presidentit Putin. Dhe ju e dini, kur dikush ka kaluar kufirin që mendon se është në rregull t’ia bësh këtë popullit tënd dhe po drejton efektivisht një mulli mishi për një ushtri, unë mendoj se ai nuk do të ndalet”, tha Wallace. 

Wallace shtoi se presidenti rus Putin kishte dështuar në qëllimin e tij për të pushtuar plotësisht Ukrainën, me 97% të ushtrisë së tij të angazhuar dhe dy të tretat e tankeve të tij të shkatërruara.

Unë mendoj se ne shohim shenja se kur ushtria ruse nuk mund të arrijë të bëjë asgjë tjetër ose të bëjë shumë më tepër. Kështu që unë mendoj se ambicia e tij fillestare më 24 shkurtin e kaluar ishte të kapte tetë objektiva kryesore, të gjitha qytetet e mëdha në tre javë, dhe ai do të kishte Kievin për tre ditë, dhe gjithçka do të mbaronte”, tha ai. 

Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Gjermania janë zotuar të dërgojnë tanke moderne në Ukrainë për të mposhtur forcat ruse. Udhëheqësit ukrainas kanë kërkuar gjithashtu avionë më të avancuar për të ndihmuar në fitoren e betejës së qiellit.

Previous article“Dita shqiptare në Tokio”, Rama: Fuqizim të marrëdhënieve me Japoninë
Next articleKomisioni Evropian u ndalon punonjësve të mbajnë aplikacionin e TikTok në celuar! Ja arsyeja