Home Bota “Putin në Ukrainë po krijon pasgoditje të tmerrshme” kryeministri britanik fajëson Rusinë...

“Putin në Ukrainë po krijon pasgoditje të tmerrshme” kryeministri britanik fajëson Rusinë për…

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka deklaruar ditën e sotme se pushtimi rus i Ukrainës ka pasur një efekt negativ në rritjen e kostove të jetesës në të gjithë globin.

Johnson tha se veprimet e presidentit rus Vladamir Putin në Ukrainë “po krijojnë pasgoditje të tmerrshme, duke rritur çmimet e energjisë dhe ushqimeve në të gjithë botën”. “Udhëheqësit globalë duhet të bashkohen për të ndihmuar Ukrainën,” tha ai.

Në një deklaratë të mëparshme nga Downing Street,  bëri thirrje për t’i dhënë fund bllokimit të grurit dhe u zotua për angazhimin e MB për të rindërtuar hekurudhat.

Shifrat nga ministria e bujqësisë së Ukrainës tregojnë se eksportet e grurit në 22 ditët e para të qershorit ranë me rreth 44% nga një vit më parë, në 1.11 milion ton.