Home Bota Protesta e republikanëve në kurorëzimin e Mbretit Charles III, arrestohen 52 persona

Protesta e republikanëve në kurorëzimin e Mbretit Charles III, arrestohen 52 persona

Policia britanike ka arrestuar liderin e grupit antimonarkik “Republic” dhe 51 të tjerë në kurorëzimin e Mbretit Charles III.

Grupi “Republica” ishte zotuar të ngrejë protestën më të madhe kundër një monarku britanik në historinë moderne dhe protestuesit u përshëndetën ndërsa Mbreti Charles dhe Mbretëresha Camilla u nisën për në Westminster Abbey, dhe ndërsa kurorëzimi u transmetua publikisht.

Protestat u zhvilluan gjithashtu në Glasgow në Skoci dhe në Cardiff në Uells, me pjesëmarrësit që mbanin pankarta duke thënë: “Hiqni monarkinë, ushqeni njerëzit”.

Previous articleNuk ka qetësi për vendin fqinj, ‘shkundet’ nga një tjetër tërmet i fuqishëm, ja ku ishte epiqendra
Next articleTapeti verdhë dhe blu me ngjyrat e flamurit të Ukrainës, një “rastësi e bukur” në kishën ku u kurorëzua Mbreti Charles III