Home Rajoni Presioni i ndërkombëtarëve për Kosovën, Vuçiç: Jam i gatshëm të lë postin...

Presioni i ndërkombëtarëve për Kosovën, Vuçiç: Jam i gatshëm të lë postin si president

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në një takim në selinë e partisë tha se do të largohet nga posti i presidentit nëse dikush mendon se mund ta udhëheqë vendin më mirë se ai, njoftoi kreu i Komitetit Ekzekutiv të SNS-së, Darko Glishiç.

Mediat raportojnë se në takim ka pasur mosmarrëveshje dhe thirrje për të refuzuar negociatat me SHBA-në dhe BE-në.

Pas takimit, Darko Glishiq tha për TV Pink se nëse presidenti Vuçiç qëndron në këmbë dhe jep dorëheqjen, ky është fundi i SNS-së (Partia Përparimtare Serbe) dhe fundi i karrierës që SNS ka pasur në skenën politike serbe.

Pas kësaj, ai beson, diçka që, siç tha ai, është “skenari më i errët dhe më i keq për Serbinë” që as nuk mund ta imagjinojë.

Ndonëse nuk ka shpjeguar nëse presidenti ka thënë se në çfarë rrethanash do të japë dorëheqjen, qoftë në postin e presidentit të partisë apo të Republikës, Glishiç ka përsëritur se “nëse jep dorëheqjen dhe nëse i përmbahet asaj, do të jetë gjëja më e keqe që do të ndodhë me Serbinë”./Opinion.al

Previous articleNis puna, si do të kontrollohen “të pasurit” e vendit?
Next articleSi u tërhoq Lulzim Basha nga rrëfimi i të vërtetës së vrasjeve të 21 Janarit, ‘kodi i heshtjes’ me Berishën për punët e zeza