Home Bota Presidenti i Polonisë: Vizita e Bidenit në Kiev është një gjest i...

Presidenti i Polonisë: Vizita e Bidenit në Kiev është një gjest i jashtëzakonshëm

Vizita e Joe Biden në Kiev ishte “një gjest i jashtëzakonshëm për aleatët tanë të NATO-s dhe për popujt që qëndrojnë pranë nesh në botën e lirë”. Kështu deklaroi presidenti polak Andrzej Duda, duke falënderuar presidentin amerikan Joe Biden për vizitën në Kiev.

“Por ishte gjithashtu një shenjë domethënëse se bota e lirë nuk i ka harruar, se bota e lirë dhe lideri i saj kryesor, presidenti i Shteteve të Bashkuara, qëndron pranë tyre”, përfundoi ai. Presidenti i SHBA, Joe Biden ka mbërritur në Poloni dhe është takuar me presidentin Andrzej Duda

Ata kanë biseduar mbi përpjekjet e tyre të përbashkëta për të mbështetur Ukrainën, për të imponuar pasoja mbi Rusinë dhe për të forcuar NATO-n.

“Siç i thashë presidentit Zelensky kur folëm dje në Kiev, mund të them se mbështetja jonë për Ukrainën mbetet e palëkundur”, tha Biden.

Presidenti Biden vlerësoi mbështetjen bujare të popullit të Polonisë për pritjen e mbi 1.5 milionë refugjatëve ukrainas në komunitetet e tyre.

Previous articleRritja e çmimit të patentës, Blendi Gonxhe: Ndihmon tregun të rimëkëmbet, janë 2 mijë profesionistë me rroga mizerabël
Next articleNertian Ceka: Opozita në zgjedhjet e ardhshme duhet të jetë pa Berishën